Olsztyn, Polecane, Braniewo, Aktualności, Aplikacja mobilna, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Region, Regiony
Sukces „Szlaku Świętej Warmii”. Pomysłodawcy zapowiadają dalsze inicjatywy
Pierwsza edycja „Szlaku Świętej Warmii” okazała się sukcesem. „Będą kolejne, rozszerzone nie tylko o turystykę i pielgrzymki” – zapowiadają pomysłodawcy tego projektu.
Skąd wzięła się nazwa „Szlaku Świętej Warmii”? Odpowiada wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski:
Mieliśmy 17 biskupów polskich po II pokoju toruńskim z 1466 r., a Warmia trafiła w granicę Polski. Ładnie Jan Paweł II powiedział o Warmii jako krainie świętej. Mieliśmy tu kardynałów, prymasów, wielu wybitnych biskupów, którzy w zależności od tego, jak kształtowała się nasza historia na Warmii, byli postaciami zasłużonymi i zawsze dbali o Warmię, m.in. budując kościoły
Metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński przyznaje, że obszar warmiński jest ściśle związany z tożsamością mieszkających tu ludzi oraz z Kościołem:
To jest fantastyczna inicjatywa. Ogromnie się cieszę, że nazwa Świętej Warmii związana jest z tożsamością tej ziemi, związana z Kościołem katolickim. W związku z tym ten szlak przywołuje wiele miejsc, znaków, wydarzeń historycznych, które są niezwykle ważne dla tożsamości tej ziemi, tego regionu.
Zainteresowanie było spore, a teraz czas na kolejny krok, a mianowicie stworzenie stowarzyszenia „Szlak Świętej Warmii”. Ten pomysł spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony warmińskich samorządowców” – mówi starosta olsztyński Andrzej Abako.
W tej chwili chcemy rozwijać projekt gospodarczy tworząc Stowarzyszenie „Szlaku Świętej Warmii”, które będzie uczestniczyło w różnego rodzaju projektach związanych z RPO czy nowym rozdaniem Nowego Ładu i Polski Wschodniej. Mamy bardzo pozytywny odzew wielu samorządów, marszałka, jak i starostów, burmistrzów i wójtów warmińskich, że ta inicjatywa im się podoba. Zjednoczyliśmy samorządowców wokół tej idei. Bardzo głęboko wierzę, że mamy projekt kompleksowy promujący nasz warmiński region.
– podkreśla starosta olsztyński.
„Szlak Świętej Warmii” to nie tylko turystyka, ale również bogata historia.
Kościół odegrał bardzo ważną rolę w walce z germanizacją. W ten sposób utrwalała się nasza tożsamość, nasze tradycje i nasza pamięć. To przyczyniło się do utrwalenia polskości tych ziem
– podkreśla wicewojewoda Sławomir Sadowski.
Wszystkie niezbędne informacje na temat „Szlaku Świętej Warmii” są dostępne na stronie internetowej www.szlakswietejwarmii.pl
Autor: P. Świniarski
Redakcja: M. Rutynowski