Szlak Świętej Warmii. Turystyczna koncepcja regionu
Szlak Świętej Warmii to projekt łączący turystykę z branżami pokrewnymi, mający na celu przyciągnięcie turystów i wykorzystanie potencjału regionu.
Jolanta Wiszniewska z Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii zauważa, że choć Warmia nie przyciąga tak licznych turystów jak Mazury, lokalna społeczność potrafi skutecznie wykorzystać swoje atuty. Podobny do Camino de Santiago w Hiszpanii, szlak ma zachęcać do pielgrzymowania – nie tylko w sensie religijnym, ale także w celu wyciszenia, odkrywania nowych miejsc i przyrody. Monika Sztorc, inicjatorka projektu, stworzyła trasę o długości 600 km przez powiaty olsztyński i lidzbarski, z planami na rozszerzenie do 800 km, obejmujących także powiat braniewski.
Szlak jest zaprojektowany tak, by dzienne odcinki miały od 14 do 24 km i kończyły się w miejscach oferujących noclegi. Chcemy, by szlak przyciągał turystów z Europy, co przyniesie korzyści lokalnym przedsiębiorcom
– powiedziała Jolanta Wiszniewska.
Szlak ma także podkreślać wyjątkowość Warmii, gdzie kapliczki były stawiane przez katolickich mieszkańców, a sam region ma do zaoferowania coś wyjątkowego.
Święta Warmia to nazwa historyczna, która wyróżniała region, będący katolicką wyspą na protestanckim oceanie
– dodała.
Dzięki geoportalowi powiatu olsztyńskiego, turyści mogą łatwo sprawdzić przebieg szlaku, który obejmuje 19 odcinków w powiecie olsztyńskim. Szlak prowadzi również przez mniej znane, urokliwe gminy, takie jak Kiwity, Lubomino czy Lelkowo, które dotąd nie były w pełni odkryte przez turystów.
Plany obejmują także stworzenie oznaczenia szlaku i jego oficjalne otwarcie w przyszłym roku.
Posłuchaj wypowiedzi
Redakcja: P. Jaguszewski