Stanisław Tyszka: Izraelem rządzi prawicowa koalicja, którą można nazwać PiS-em na sterydach
Stanowimy trzecią siłę polityczną, która – mam nadzieję – jest w stanie zgromadzić różne lokalne inicjatywy niepartyjne, które razem w skali Polski powstrzymają marsz partyjny przez instytucje państwa i samorządy – powiedział w Porannych Pytaniach wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.
Stanisław Tyszka uczestniczył w Olsztynie w seminarium samorządowym ,,Kierunki przebudowy administracji publicznej w Polsce. W 20-tą rocznicę II-go etapu reformy samorządu terytorialnego”. Aktualnie w Polsce jesteśmy przed kolejnym etapem reformy, która będzie wynikać ze zmian w ustawie o ordynacji wyborczej do samorządów. Proponowane zmiany będą dotyczyć m.in. wydłużenia kadencji samorządów czy ilości razy sprawowania kadencji.
W pierwszej wersji ustawa była bardzo antyobywatelska. Nam się udało troszkę ją złagodzić. Każda partia władzę ma. Tendencje do tego, żeby grzebać przy ordynacjach wyborczych po to, żeby im było lepiej.
Wicemarszałek Tyszka pokreślił, że Kukiz’15 nie zgadzało się na likwidację JOW-ów, które udało się zachować w gminach do 20 tysięcy mieszkańców. Dodał także, że jego ugrupowanie liczy na dobry wynik w nadchodzących wyborach samorządowych.
Stanisław Tyszka odniósł się negatywnie do funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Ocena ta wynika według niego przede wszystkim z przewlekłości postępowań i braku słuszności orzeczeń. Dodał, że Kukiz’15 ma nowatorski pomysł na zmiany w sposobie wyboru sędziów oraz szybsze orzekanie.
Widzimy drogę do naprawy poprzez podporządkowanie wymiaru sprawiedliwości obywatelom. Wkrótce przedstawimy nasz projekt sędziów pokoju – wybieranych i odwoływanych bezpośrednio przez obywateli.
Odnosząc się do konfliktu dyplomatycznego z Izraelem wicemarszałek Tyszka podkreślił, że pełną odpowiedzialność za sytuację ponosi Prawo i Sprawiedliwość. Jako główne czynniki uznał brak profesjonalizmu, niewystarczające konsultacje nowelizacji ustawy o IPN na poziomie rządowym i złe rozpoznanie sytuacji na arenie międzynarodowej. Wyraził również swoje zadowolenie z faktu, że po 28 latach udało się skorygować przepisy ustawy o IPN w taki sposób, aby skutecznie walczyć z kłamstwem wołyńskim.
Na zakończenie rozmowy marszałek Tyszka skrytykował działanie Polskiej Fundacji Narodowej, która ma się zajmować m.in. obroną wizerunku Polski.
Do wysłuchania rozmowy z wicemarszałkiem Stanisławem Tyszką zaprasza Krzysztof Kaszubski
Redakcja: Ł.Węglewski