Stanisław Gorczyca: takie zachowania posłów są niedopuszczalne
„Takie zachowania posłów są niedopuszczalne” – tak senator Stanisław Gorczyca z Platformy Obywatelskiej komentował w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn kulisy wyborów regionalnych władz partii na Dolnym Śląsku.
Tygodnik Newsweek ujawnił nagrania, z których wynika, że podczas wyborów mogło dojść do korupcji politycznej – kupowania głosów. „Wstydzę się za to” – mówił senator Gorczyca.
Zarząd Platformy Obywatelskiej uznał wczoraj wynik wyborów na Dolnym Śląsku oraz w województwie lubuskim i kwestionowane zjazdy nie będą powtórzone. Szefem dolnośląskiej PO jest Jacek Protasiewicz, a lubuskiej Bożenna Bukiewicz.
Kierownictwo partii zdecydowało też, że sprawa nagrań, mogących sugerować korupcję w czasie wyborów, została skierowana do sądu koleżeńskiego partii. (wchr/as)
Czy pomniki, takie jak gen. Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie, powinny zniknąć? Zdaniem gościa Radia Olsztyn senatora Stanisława Gorczycy, gdyby decyzja należała do niego, to by ten pomnik rozebrał, a na pewno zmienił napis na tablicy.
Napis ten mówi o tym, że „w tym miejscu 18 lutego 1945 roku w czasie walk o wyzwolenie Warmii i Mazur został śmiertelnie ranny Iwan Czerniachowski (…). Na wieczną chwałę bohaterowi społeczeństwo ziemi olsztyńskiej”. Natomiast polscy historycy określają gen. Czerniachowskiego mianem „kata Armii Krajowej”.
Przypomnijmy, że radnym Pieniężna, po raz kolejny, nie udało się podjąć decyzji w sprawie rozebrania pomnika generała Armii Czerwonej Iwana Czerniachowskiego.
WIĘCEJ NA TEMAT DECYZJI RADNYCH CZYTAJ TUTAJ
– Nikt o niego nie dba, jest tam niepotrzebny, ja bym podjął decyzję o jego rozebraniu, a na pewno o zmianie napisu. Chciałbym zadedykować Państwu zbiór opowiadań Aleksandra Sołżenicyna „Przełomy”, które mówią o tym, jak się zachowywała Armia Czerwona, gdy weszła na te tereny: „Już 5 dni idziemy przez płonące Prusy (…) trzeba kiedyś trochę pohulać, to poczucie ogarniało wszystkich aż do najważniejszych dowódców” – zacytował senator Gorczyca.
Senator dodał, że gdyby już Sejm przyjął projekt ustawy przygotowanej przez Senat w czerwcu tego roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, to dzisiaj nie byłoby problemu z pomnikiem w Pieniężnie.
Ze Stanisławem Gorczycą rozmawia Michał d’Obyrn: