Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sprzeciw wobec prób ograniczenia polskich przewoźników

Po europejskich trasach jeździ ponad 185 tysięcy polskich tirów.

16 państw Unii Europejskiej sprzeciwia się objęciu usług transportowych regulacjami proponowanymi przez Niemcy i Francję – zapewnia wiceminister transportu Jerzy Szmit.

Wiceminister odniósł się w ten sposób do spotkania przedstawicieli 8 państw Unii, które w ubiegłym tygodniu odbyło się w Paryżu. Państwa te zabiegają, by unijna dyrektywa o pracownikach delegowanych obowiązywała również w transporcie. Zarzuciły one przewoźnikom z Europy środkowo-wschodniej stosowanie dumpingu socjalnego. Zażądały wprowadzenia regulacji, które zdaniem Jerzego Szmita naruszają jednolity charakter europejskiego rynku transportowego:

Najważniejsza z nich polega na wprowadzeniu płacy minimalnej, takiej jaka jest w Niemczech, w transporcie, dla przewoźników. Ponadto kierowcy mają posiadać dokumenty przetłumaczone na język francuski, muszą się rejestrować w trakcie podróży. Te niedogodności maja ograniczyć aktywność polskich przewoźników

– ocenia wiceminister Szmit.

00:00 / 00:00

Wiceminister przypomniał, że w Niemczech płaca minimalna wynosi 8 i pół euro za godzinę, we Francji 9 euro 60 centów. Jego zdaniem, wdrożenie takich stawek przez polskich przewoźników będzie zagrażało ich rentowności. Przeciwne proponowanym rozwiązaniom jest 14 państw Europy środkowo-wschodniej oraz Hiszpania i Portugalia.

Według najnowszych danych, towary po Starym Kontynencie wozi ponad 185 tysięcy polskich ciężarówek. W 2015 roku przychody Polski w transporcie samochodowym przekroczyły 5 miliardów euro.

(Karp/as)

Więcej w transport, TIR, Unia Europejska, Jerzy Szmit
Via Baltica ma być budowana szybciej i taniej

Ogłoszono przetargi na kolejne dwa odcinki drogi ekspresowej Via Baltica. Tym razem to węzły: Kolno - Stawiski i Stawiski - Szczuczyn - oba na Podlasiu. Odcinki...

Zamknij
RadioOlsztynTV