Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sprawdź najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie w 2019 roku

Fot. fotolia.pl

9-procentowy podatek CIT, danina solidarnościowa, automatyczny PIT oraz zaostrzenie ograniczenia handlu w niedzielę – podsumowujemy wchodzące w tym roku najważniejsze zmiany w prawie.

Handel w niedzielę
Wraz z nowym rokiem w życie weszły przepisy zaostrzające ograniczenie handlu w niedzielę. Handel będzie dozwolony w jedną, ostatnią niedzielę miesiąca. Wyjątek stanowią dwie poprzedzające Boże Narodzenie i jedna poprzedzająca Wielkanoc. Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń.

Zakaz nie obowiązuje m.in. w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw i na przykład placówkach pocztowych. Otwarte mogą być także sklepy, w których za ladą stanie właściciel. Jeśli chodzi o sklepy działające na zasadzie franczyzy – właściciel może otworzyć w niedzielę placówkę, gdy sprzedaż będzie prowadził „we własnym imieniu i na własny rachunek”. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tysiąca złotych do 100 tysięcy, a przy uporczywym łamaniu ustawy kara ograniczenia wolności.

Prawo własności nieruchomości
Użytkowanie wieczyste zamienia się we własność. Dotyczy to gruntów pod budynkami mieszkalnymi i staje się to automatycznie.

Właściciele będą musieli rokrocznie uiścić tak zwaną opłatę przekształceniową, chyba że skorzystają z bonifikaty za jednorazową wpłatę

– powiedział radca prawny Marek Lewandowski.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński uważa, że to ważna regulacja dla Polaków, ponieważ jak szacuje resort, dotyczy ona około 2,5 miliona właścicieli lokali w Polsce. Jerzy Kwieciński uważa, że przekształcenie może dotyczyć co czwartego mieszkańca kraju.

Zmiany w podatkach
W nowy rok weszliśmy z licznymi zmianami w podatkach, wśród nich m.in. 9-procentowy CIT dla najmniejszych firm. Nowy podatek to exit tax, czyli obciążający przedsiębiorstwo, które mogłoby wypracować dochód w Polsce, ale przenosi się za granicę. Oprócz tego są nowe regulacje dot. rozliczenia aut osobowych oraz cen transferowych.

Nowością jest tzw. danina solidarnościowa. Nowy podatek będzie miał zastosowanie do osób fizycznych, których suma dochodów przekroczy 1 milion złotych. W tym przypadku stawka podatku wyniesie 4 procent nadwyżki ponad tę kwotę.

Rozliczanie PIT
Dla podatników zatrudnionych ważne będzie wprowadzenie usługi „Twój e-PIT”. Ma być uruchomiona 15 lutego. Fiskus przygotuje rozliczenie PIT za podatnika, automatycznie, uwzględniając wszystkie ulgi, które mu przysługują.

Minister finansów Teresa Czerwińska wyjaśnia, że rozwiązanie przygotowano z myślą o zwykłych podatnikach, którzy skarżą się na zawiłość przepisów. W ramach usługi „Twój e-PIT” zostaną przygotowane formularze PIT 37 i 38. W kolejnych latach zakres dostępnych dokumentów będzie rozszerzany. PIT zostanie wypełniony między innymi na podstawie danych z Krajowej Administracji Skarbowej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i rejestru PESEL. Dzięki automatycznemu pobieraniu danych, nie będzie trzeba dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów potwierdzających między innymi możliwość skorzystania z ulgi na dzieci.

System emerytalny
Prawdopodobnie największą zmianą systemową, choć niekoniecznie najbardziej odczuwalną dla pracowników, jest rozszerzenie systemu emerytalnego. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika Pracowniczego Planu Kapitałowego może wynosić od 2 do 4 procent wynagrodzenia.
Do PPK zostaną zapisani wszyscy pracujący Polacy w wieku od 19 do 55 lat. Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od 1 lipca 2019 roku.

Płaca minimalna
Wraz z nowym rokiem wzrosła o 7,1 procenta z 2100 złotych brutto na 2250 złotych brutto. Minister Rafalska wyjaśniła, że oznacza to, iż najniższe wynagrodzenie wzrosło o 7,1 procent i stanowi 47,2 procent prognozowanego na ten rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Minister zwróciła uwagę, że tegoroczne minimalne wynagrodzenie jest o 500 złotych wyższe, niż w roku 2015. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że najniższą pensję krajową otrzymuje półtora miliona Polaków.

ZUS
Co jeszcze? Od 1 stycznia przedsiębiorcy opłacają składki na ZUS już tylko i wyłącznie na jedno konto.

Do tej pory to były trzy, a nawet cztery konta. To eliminuje ilość błędów, które popełniają przedsiębiorcy przy dokonywaniu wpłat

– mówiła Anna Ilukiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa warmińsko-mazurskiego.

Do tego tzw. mały ZUS. Z nowych przepisów będą mogły skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jeśli ich roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. W rezultacie ich składki na ubezpieczenie społeczne będą adekwatne do przychodów i mogą wynosić nie więcej niż 620 złotych, zamiast ponad 1200 złotych, jak dotąd.

00:00 / 00:00
Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w handel, prawo, PIT, podatek, renta, VAT, niedziela, ZUS, emerytura, płaca minimalna
Zakupy w niedzielę? Od dzisiaj tylko raz w miesiącu

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone - handel będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu. Ustawa o ograniczeniu handlu...

Zamknij
RadioOlsztynTV