Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sprawa Jacka Wacha jeszcze bardziej się skomplikowała

 Niesłusznie skazany na dożywocie Jacek Wach ponownie stanął przed sądem. Fot. A. Piedziewicz

Precedensowa w polskim sądownictwie i bardzo skomplikowana sprawa Jacka Wacha, mylnie skazanego przed laty na dożywocie za zabójstwo Tomasza S., jeszcze bardziej się zawikłała. W sądzie okazało się, że wciąż zajmuje się nią odrębnie kilka prokuratur w kraju.

Kolejne wątpliwości i wnioski zarówno prokuratora, jak i obrońcy o uzupełnienie akt spowodowały, że przed olsztyńskim Sądem Okręgowym proces Jacka Wacha nadal nie ruszył. Mężczyzna został skazany na dożywocie za porwanie i zabójstwo oraz rozczłonkowanie ciała suwalskiego gangstera Tomasza S. W ubiegłym roku do tej zbrodni przyznał się jednak ktoś inny i wskazał miejsce ukrycia zwłok, które faktycznie okazały się szczątkami Tomasza S. Zwłoki, które rzekomo miał poćwiartować Wach, miały natomiast należeć do kogoś innego. W związku z tym Sąd Najwyższy uchylił wyrok dożywocia i nakazał sprawę rozpoznać ponownie.

To precedens w polskim sądownictwie, stąd kolejne posiedzenie sądu i kolejne odroczenie formalnego rozpoczęcia procesu. – Obie strony wnioskowały o uzupełnienie akt sprawy, ponieważ wątki z nią związane są badane przez kilka prokuratur – mówił obrońca oskarżonego mecenas Jakub Orłowski.

00:00 / 00:00

Nie brakowało również wymiany zdań między oskarżonym Jackiem Wachem, a przewodniczącym składu sędziowskiego – sędzią Olgierdem Dąbrowskim- Żeglaskim.

00:00 / 00:00

Akt oskarżenia nie został odczytany, choć – jak powiedział prokurator Krzysztof Wojdakowski z Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku – niewiele się w nim zmieni w porównaniu z pierwotną wersją.

Dziś sąd przychylił się do wniosków o uzupełnienie akt z prokuratur w Olsztynie, Białymstoku i Lublinie i odroczył rozpoczęcie procesu.

Sąd Okręgowy w Olsztynie chciał rozpocząć proces przed miesiącem, ale nie udało się to ze względu na wniosek oskarżonego o zmianę sędziego. Potem – po 15 latach pobytu za kratami – Sąd Apelacyjny w Białymstoku zwolnił Jacka Wacha z aresztu.

 

(mswin/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w proces, sądownictwo, Wach, dozywocie, Jacek Wach
Za kilka dni rusza proces Jacka Wacha

Sąd Okręgowy w Olsztynie zaplanował na środę 18 listopada rozpoczęcie procesu Jacka Wacha, który przed laty mylnie został skazany na dożywocie. Jacek Wach, który po 15...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV