Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spór o ustawę wiatrakową

Społecznicy się cieszą – branża protestuje. W sejmie przyspieszają prace nad ustawą ograniczającą rozwój farm wiatrowych.

Elektrownia wiatrowa w okolicach Miłek. Fot. S. Ostrowski

Zgodnie z jej założeniami, wiatraki będą mogły stanąć w odległości co najmniej 1,5 kilometra od budynków mieszkalnych. Ustawa utrudni też rozbudowę istniejących farm. Branża projekt krytykuje. Dziś (30 marca) poselskim projektem złożonym przez parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości zajęła się sejmowa komisja infrastruktury.

Andrzej Piedziewicz przejrzał projekt ustawy

00:00 / 00:00

W Wydminach farma wiatrowa stanęła w sąsiedztwie targowiska. Stowarzyszenie „Siedliska Warmińskie” chce uchronić Warmię przed elektrowniami wiatrowymi. Fot. Ł. Węglewski

– Te przepisy oznaczają całkowite zahamowanie budowy nowych elektrowni, jak również częściowe bankructwo i zatrzymywanie już istniejących instalacji – twierdzi Wojciech Cetnarski, prezes Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Budowa elektrowni wiatrowej pod Kisielicami. Fot. S. Ostrowski

Zupełnie inaczej widzą to społecznicy protestujący przeciwko budowie farm wiatrowych.

– Bardzo dobrze, że taka ustawa będzie uchwalona, bo do tej pory mieszkańcy nie mieli wpływu na to, czy w ich miejscowości staną wiatraki, czy też nie – zwraca uwagę Marianna Hołubowska ze stowarzyszenia Święta Warmia.

Fot. K. Grabowska

Na Warmii i Mazurach sprawę farm wiatrowych próbował uregulować sejmik województwa. Jednak uchwałę sejmiku ustalającą, gdzie można stawiać wiatraki, uchylił w lutym Wojewódzki Sąd Administracyjny. Zarząd województwa zadecydował, że ze względu na toczące się sejmowe prace nad ustawą antywiatrakową, nie będzie odwoływał się od tego wyroku.

Walkę mieszkańców protestujących przeciw budowie farmy wiatrowej w Lekitach wsparł w 2015 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński, który przyjechał do protestujących w towarzystwie ówczesnego posła Jerzego Szmita. Od lewej obecny burmistrz Jezioran Leszek Boczkowski. Fot. I. Malewska

 

 (apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wiatraki, farmy wiatrowe, ustawa antywiatrakowa
Sąd zbada zezwolenie na budowę wiatraków w Lekitach

Mieszkańcy gminy Jeziorany znów przed sądem próbują walczyć z wiatrakami. Sprawa ciągnie się od ponad 2 lat. Teraz po raz kolejny rozpatrzy ją Wojewódzki Sąd Administracyjny...

Zamknij
RadioOlsztynTV