Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Solista

 

Solista – śpiewak lub instrumentalista:

  1. Aleksander Kaczyński
  2. Aleksandra Więckowska
  3. Aurelia Kulas
  4. Bożena Drozd
  5. Dawid Rolka
  6. Diana Stęcel
  7. Edyta Grzybowska
  8. Elżbieta Kasznia
  9. Ewelina Szymanowska
  10. Irena Bojarska
  11. Jakub Karpuk
  12. Julia Bubrowiecka
  13. Kacper Polak
  14. Kacper Szydlik
  15. Michalina Dąbkowska
  16. Rozalia Kaczmarczyk
  17. Ryszard Borzymowski

Aleksander Kaczyński

Mam na imię Olek i mam 14 lat. Śpiewam od 2016 r., a piesni ludowe od końca 2020 r. Zawsze biorę udział w każdym konkursie szkolnym, który jest związany ze śpiewaniem, tak samo jest jeżeli chodzi o konkursy, które organizuje Gminny Ośrodek Kultury w Rozogach. Swojego czasu grałem również na elektrycznym pianinie, zwykłym pianinie i na gitarze.

„Jakem jechał”

„Tam pod boram”

Aleksandra Więckowska

Aleksandra ma 14 lat, przygodę z muzyką ludową rozpoczęła zaledwie ponad rok temu. Pojawiła się na próbie Warmińskiej Kuźni raz, drugi  i tak już  została. Pomimo młodego wieku pokochała folklor i wraz ze starszymi koleżankami i kolegami bierze udział w licznych występach.  Po raz pierwszy próbuje swoich sił jako solistka.

„Kiedym ja ziła”

„Sosna”

Aurelia Kulas

Instrumentalistka ludowa. Na skrzypcach gra od 2017 roku. Jest członkiem orkiestry ludowej działającej przy CKBiS w Lelisie. Tańczy, śpiewa i gra w Dziecięcym Zespole Ludowym BURŚTYNKI, działającym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Klonie. Aurelia gra na skrzypcach w Ludowym Zespole Skrzypcowym działającym przy GOS Rozogi.

Osiągnięcia

  •  II miejsce w kategorii Skrzypce od 8-16 lat XXIV Regionalny Przegląd Harmonistów i Skrzypków Ludowych Kurpiowskie Granie Lelis 4.10.2020

„Polka”

„Żuraw”

Bożena Drózd

Pochodzi z rodziny, która od pokoleń kultywuje tradycje kurpiowskie. W wieku 15 lat wstąpiła do zespołu kurpiowskiego „Dąbrozianki”, który prowadziła słynna artystka ludowa naszego regionu  – Waleria Żarnoch. W zespole tym poznawała kulturę kurpiowską, uczyła się śpiewu i tańca. Od 10 lat należy do zespołu” Kurpie” z Rozóg, z którym występuje na festiwalach, przeglądach, jarmarkach, odnosząc znaczące sukcesy. Pasją Pani Bożeny jest szydełkowanie i haftowanie, robienie kwiatów z bibuły, pisanek oraz palm kurpiowskich. Posiada pokaźną ilość rękodzieła w postaci haftowanych koszul, fartuchów kurpiowskich, kilkunastu spódnic wełnianych, które odziedziczyła po mamie i babci. Czynnie działa w stowarzyszeniu, była przez kilka kadencji sołtysem miejscowości Dąbrowy. Zna kurpiowszczyznę i jej historię oraz dialekt kurpiowski.

Osiągnięcia

Odnosi znaczące sukcesy np. w Rewii Folkloru w Mińsku Mazowieckim, Orzyskich Spotkaniach Folklorystycznych, Jarmarku Kurpiowskim w Myszyńcu czy Kurpiowskich Prezentacjach Artystycznych w Ostrołęce.

„A kiedy ja wyjdę”

„Trampnął konik trampnął”

Dawid Rolka

Od wczesnych lat szkolnych – od I klasy – należał do Zespołu Kurpiowskiego „”Burśtynki”. Zdobył I miejsce w Przeglądzie 43.  Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, gdzie w kategorii „Mistrz i uczeń” będzie reprezentować woj. warmińsko-mazurskie na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2021r.

Osiągnięcia

  • II msc. w kat. harmonia pedałowa XXIII Regionalny Przegląd Harmonistów i Skrzypków Ludowych „Kurpiowskie Granie” Leliski 2019
  • III msc. Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej Nowogórd 2020
  • I msc. 43. Międzynarodowy Jarmark Folkloru Węgorzewo 2020

„Polka”

„Żuraw”

Diana Stęcel

Instrumentalistka ludowa od 2019 r. Gra na skrzypcach w Ludowym Zespole Skrzypcowym przy GOK w Rozogach. Występuje na scenie szkolnej, gminnej, uczęszcza do szkoły muzycznej. Jest członkiem orkiestry ludowej działającej przy CKBiS Lelisie.

Osiągnięcia

  • Debiutowała na XXIV Regionalnym Przeglądzie Harmonistów i Skrzypków Ludowych „Kurpiowskie Granie” Leliski 2020, gdzie zajęła I miejsce w kategorii „skrzypce debiutanta”.

„Oberek”

„Okrąglak”

Edyta Grzybowska

Od ponad trzech lat śpiewa razem z zespołem Warmińska Kuźnia, to właśnie muzyka ludowa skradła jej serce. Mimo pracy zawodowej znajduje czas na próby , a także na rękodzieło , które jest jej kolejną pasją. Podobno życie zaczyna się po 40tce, więc to dobra pora na zmierzenie swoich sił jako solistka. Zarówno muzyka kurpiowska jak i warmińska jest bliska jej sercu. W ubiegłym roku ukończyła warsztaty ” Folklor Warmii, folklor Mazur podobne , ale różne ” zorganizowane przez Stowarzyszenie Kulturalne ” Grajta Grace”.

Osiągnięcia

  • III miejsce podczas XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich 2020 r.

„W sadzie ziśnie”

„Czerwonem zasiała”

Elżbieta Kasznia

Śpiewaczka i twórczyni ludowa z Rozóg. Urodziła się w rodzinie kurpiowskiej z tradycjami i zamiłowaniem do muzyki. Jej repertuar to pieśni kurpiowskie, których nauczyła się od starszych kobiet ze wsi, ciotek, sąsiadów i znajomych. Pieśni Pani Elżbieta śpiewa z zachowaniem oryginalnej wersji gwarowej i melodyjnej. Zaczęła występować na początku lat 80. z kurpiowskim zespołem ludowym w Rozogach. Od 1988 r. śpiewa jako solistka. Pani Elżbieta poza śpiewem zajmuje się wycinanką kurpiowską, robieniem kwiatów z bibuły i haftowaniem strojów ludowych. Prowadzi także warsztaty regionalne, warsztaty nauki śpiewu ludowego dla młodzieży i pokazy rękodzieła.

Osiągnięcia

  • I msc. na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Kurpiowskich w Nowogrodzie 2017
  • I msc. na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie 2017
  • II msc. na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym 2018
  • II msc. na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii w Szczecinie 2018
  • I msc. na przeglądzie Form Folklorystycznych HANECZKA MORĄG 2019
  • I msc. na Jarmarku kurpiowskim w Myszyńcu 2019
  • I msc. na przegladzie 43. Międzynarodowego Jarmarku Folkloru w Węgorzewie 2020 – będzie reprezentować woj. warmińsko-mazurskie na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym w 2021 r.

„Hola byśki hola”

„Jest bez pole stecka”

Ewelina Szymanowska

Ewelina Szymanowska, solistka, twórczyni ludowa. Mieszkanka Lakieli, małej miejscowości w gminie Kowale Oleckie, powiecie oleckim. 22-letnia studentka. Od ponad 15 lat jej pasją i zainteresowaniem jest śpiew biały, nawiązujący do tradycji wokalnych północnej Suwalszczyzny. Ewelina Szymanowska jest członkinią oraz współkierownikiem Młodzieżowego Zespołu Folklorystycznego „Jarka”, a także członkinią Zespołu Folklorystycznego „Prząśniczki”. Ponadto występuje indywidualnie jako solistka. Śpiewaczka współtworzy „Teatr obrzędowy”, z którym rekonstruuje i wystawia obrzędy ludowe zakorzenione w tradycji ludowej Suwalszczyzny.

Osiągnięcia

Ewelina Szymanowska w 2020 roku reprezentowała województwo Warmińsko-Mazurskie na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, podczas którego w kategorii solistów śpiewaków zajęła II miejsce. W 2019 roku podczas OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym wraz z zespołem „Prząśniczki” otrzymała III nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych, zaś w 2017 roku wraz z grupą „Jarka” zdobyła I nagrodę w kategorii „Duży – Mały”. W 2016 roku wraz z zespołem „Jarka” otrzymała brązową odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Cego ty tam stała”

„Zaśpiewaj słowiku”

Irena Bojarska

Z pochodzenia Kurpianka, ale od wielu lat zamieszkuje już na terenach Warmii. Mimo upływających lat, a liczy już 71 wiosen nie ubywa jej ani energii ani radości, którą czerpie ze śpiewu ludowego. Od ponad trzech lat śpiewa razem z zespołem Warmińska Kuźnia, jednocześnie próbuje swoich sił jako solistka. Ma na koncie już pierwsze sukcesy.

Osiągnięcia

  • 2020 pierwsze miejsce i automatycznie kwalifikacje do Kazimierza Dolnego na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, który odbędzie się w sierpniu 2021 roku
  • 2020 III miejsce podczas XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich

„A na polu jezioro”

„Nisko słonko nisko”

Jakub Karpuk

Jakub nawiązuje do tradycji wileńskiej obecnej w Ełku i okolicach, głównie za sprawą ś.p. Wacława Kułakowskiego cymbalisty grającego w Stradunach i Ełku. Aktualnie student WAT na kierunku inżynierii materiałowej.

Osiągnięcia

W 2009 r. w kategorii Duży i mały wraz z Mistrzem wystąpił po raz pierwszy na Przeglądzie Kapel i Muzyków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Był sześciokrotnie nominowany na przegląd w Kazimierzu nad Wisłą. W 2009 r. jako uczeń Kułakowskiego III nagroda, w 2013 r. jako Duży z” Kapelą Mazurskie Kwiaty” I nagroda oraz jako Solista-cymbalista III nagroda, W 2015 r, z „Kapelą z Ełku” II nagroda, w 20016 r. z „Kapelą Trzy Czwarte” II nagroda, w 2017 r. w kategorii Duży mały z Jakubem Bukowskim I nagroda. Uzyskał ponadto II nagrodę w 2014 r., I nagrodę w 2015 r. oraz II nagrodę w 2020 r. na Ogólnopolskim Przeglądzie Cymbalistów w Rzeszowie. Na Przeglądzie Muzyków Prawdziwych w Szczecinie uzyskał I nagrodę w 2017 r. W 2020 r. został wyróżniony I miejscem spośród wszystkich solistów występujących od początku festiwalu w Szczecinie. Nominacja do Kazimierza w 2 kategoriach w 2021 r.

„Brzózka”

„Poleczka”

Julia Bubrowiecka

Julia gra na skrzypcach w Ludowym Zespole Skrzypcowym działającym przy GOK w Rozogach. Jest członkiem Orkiestry Ludowej działającej przy CKBiS w Lelisie. Tańczy, śpiewa i gra w Dziecięcym Zespole „Burśtynki” działającym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Klonie.

Osiągnięcia

III miejsce w kategorii Skrzypce od 8 do 16 lat podczas XXIV Regionalnego Przeglądu Harmonistów i Skrzypków Ludowych Kurpiowskie Granie Lelis 2020

„Konik”

„Olender”

Kacper Polak

Nazywam się Polak Kacper, wychowałem się na pograniczu mazursko-kurpiowskim. Ukończyłem Techniku Leśne, obecnie pracuję i staram się promować i rozpowszechniać kulturę kurpiowską. Pierwszym zajęciem związanym z kulturą kurpiowską było zbieranie, przepisywanie i uczenie się melodii pieśni pochodzących z naszego regionu. Następnie zbieranie i nauka pieśni z innych dziedzin m.in. pieśni leśnych, weselnych itp. Obecnie biorę udział w konkursach wokalnych i nieustannie zbieram i gromadzę pieśni z terenów Północnej Puszczy Zielonej.

Osiągnięcia

Kilkukrotnie śpiewałem w audycjach i reportażach radiowych Radia Olsztyn. Zostałem wyróżniony w konkursie Jarmark Kurpiowski w Myszyńcu w 2020 r.

„Jem jechał raz bez zieść”

„Zased niesiądz za chmury”

Kacper Szydlik

Kacper ma słuch muzyczny, w związku z tym w 2019 r. rozpoczął grę na skrzypcach. O ile było to możliwe, uczęszczał na zajęcia organizowane przez GOK w Rozogach. W tej chwili swoje umiejętności i rozwija na prywatnych lekcjach gry na skrzypcach.

„Stara baba”

„Żuraw”

Michalina Dąbkowska

Od czasów szkoły podstawowej aktywnie uczestniczę w rozmaitych konkursach, przeglądach i festiwalach. Śpiew jest moją pasją od najmłodszych lat, więc zawsze z zapałem podejmowałam się rywalizacji na tej płaszczyźnie. Interesuję się wieloma gatunkami muzycznymi, lecz szczególnie poezją śpiewaną, rockiem czy pieśniami patriotycznymi. Od niedawna zainteresowałam się pieśniami ludowymi, chociaż z kulturą ludową miałam styczność w latach szkolnych, kiedy to wielokrotnie uczestniczyłam w konkursach recytatorskich. Chcąc poszerzać swoje horyzonty, podjęłam się nauki śpiewu ludowego, który znacząco odbiega od dotychczasowego warsztatu muzycznego, co budzi moje zafascynowanie tą tematyką.

Osiągnięcia

  • I miejsce w Gminnym konkursie kolęd i pastorałek Rozogi 2016 (kat. solista, duety)/ III miejsce w 2011 r./ II miejsce w 2013 r./ I miejsce jako solista w 2018 i 2016 r.
  • II msc. w IV Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej Spychowo 2016 r.
  • I msc. w szkolnym konkursie piosenki w jęz. angielskim Rozogi 2016 r.
  • I msc. w Festiwalu Piosenki Religijnej w hołdzie Janowi Pawłowi II Morąg 2017 r.
  • I msc. w konkursie piosenki „Legendy Wiecznie żywe” – The Beatles Wielbark 2017 r.
  • I msc. w VII konkursie Piosenki Patriotycznej, kat. szkoła średnia, Jedwabno 2017 r.
  • III msc. w konkursie Słowa i Dźwięku pn. Żołnierze Wyklęci – Przywróćmy ich pamięci, Szczytno 2018 r.
  • reprezentowanie gminy Rozogi w IV Międzynarodowym Festiwalu Kultur w Spychowie 2017 r.

„Nisko słonko”

„Uwoz mamo raz”

Rozalia Kaczmarczyk

Od 2017 r. zdobywa I miejsca w konkursach piosenki dziecięcej i młodzieżowej w 2020 r. uczestniczyła w przeglądzie 43. Międzynarodowego Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, gdzie w kategorii Mistrz i uczeń zdobyła I msc.  W 2021 r. będzie reprezentować województwo warmińsko-mazurskie na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Na 31. Jarmarku Kurpiowskim w Myszyńcu wyśpiewała I msc. w kategorii soliści śpiewacy, a podczas Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w 2020 r. w Nowogrodzie okazała się bezkonkurencyjna.

Rozalia uczestniczy w warsztatach nauki śpiewu ludowego prowadzonych przez Elżbietę Kasznię w GOK Rozogi.

„Zaświeć niesiądzu”

„A na polu sosna”

Ryszard Borzymowski

Przez kilka lat był członkiem Zespołu Wielopokoleniowego Węgojska Strużka , gdzie wspólnie z zespołem zdobyli wiele nagród i mają wiele występów na swoim koncie.  Natomiast od ponad trzech lat jest członkiem i jednocześnie koordynatorem Grupy Artystycznej ”Warmińska Kuźnia”. Ryszard to ktoś, komu muzyka ludowa towarzyszy od kołyski, jego  mama pięknie śpiewała, a tata grał na skrzypcach – dziś on sam gra na skrzypcach  i śpiewa. Występuje zarówno sam jak i z zespołem. Jedno jest pewne, folklor to pasja, która  już w dzieciństwie skradła jego serce.

Osiągnięcia

  •  2019  pierwsze miejsce   i automatycznie kwalifikacje do Kazimierza Dolnego na   Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie
  • 2020 I miejsce na  54 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu
  • 2020 III miejsce w konkursie   „Jawor –u źródeł kultury”
  • 2020  II miejsce podczas   XXVII Ogólnopolskiego Konkursu  Zespołów  Kurpiowskich

„Po co gotowe”

„W mysienickiej puscy”

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wyszła z więzienia za znęcanie się nad partnerem i znowu go zaatakowała. Kobieta trafiła do aresztu

Bartoszycka policja poinformowała, że kobieta, która kilka miesięcy temu wyszła z więzienia, gdzie odbywała karę za ugodzenie nożem partnera, nadal znęcała się nad mężczyzną. Sąd zdecydował,...

Zamknij
RadioOlsztynTV