Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Służby przypominają, żeby bacznie obserwować pogodę na jeziorach

fot. Youtube

Żeglarze w czasie burz muszą zadbać o swoje bezpieczeństwo – apelują o to ratownicy i strażacy. Przypominają, że na wodzie trzeba bacznie obserwować dynamicznie zmieniającą się pogodę.

Maszty Systemu Sygnalizacji Ostrzegawczej to podstawowe źródła informacji o tym, kiedy trzeba jak najszybciej spłynąć do portu – podkreśla rzecznik warmińsko-mazurskich strażaków mł. bryg. Rafał Melnyk:

Żeglarze, którzy zostali zaskoczeni złymi warunkami pogodowymi, to tylko tacy, którzy nie zwracają uwagi na sygnały ostrzegawcze, nie sprawdzają prognozy pogody. My z naszej strony robimy wszystko, co w naszej mocy, aby te informacje docierały do jak najszerszego grona odbiorców, aby unikać tego typu zdarzeń.

00:00 / 00:00

System został uruchomiony 10 lat temu i składa się z 17 masztów o wysokości od 15 do 25 metrów rozmieszczonych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Sygnały świetlne emitowane przez maszty widoczne są w promieniu 8-9 kilometrów, bez względu na warunki pogodowe. System uruchamia się automatycznie w momencie, w którym otrzyma mail z IMGW informujący o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Jeśli sygnały są emitowane szybciej niż co sekundę, oznacza to niebezpieczeństwo wystąpienia burzy oraz silnego wiatru w bardzo nieodległym czasie.

Po ostatnich burzach ratownicy mieli dużo pracy – na Śniardwach wywróciła się i zatonęła żaglówka, na szczęście nikt nie ucierpiał. Na dziś i kolejne dni nadal zapowiadane są burze, które na Wielkich Jeziorach Mazurskich mogą być szczególnie niebezpieczne dla żeglarzy.

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w strażacy, bezpieczeństwo, jezioro, ratownicy, jeziora, burze, żeglarze
Weszli do wody i nie wypłynęli. Prokuratura bada okoliczności utonięcia nad jeziorem Świętajno

Dwóch młodych mężczyzn utonęło wieczorem w jeziorze Świętajno w Warchałach w powiecie szczycieńskim. Wcześniej świadkowie zgłosili, że po wejściu do wody żaden z nich nie wypłynął....

Zamknij
RadioOlsztynTV