Koronawirus, Aktualności, Aplikacja mobilna
Senat przyjął w nocy pakiet ustaw tzw. tarczy antykryzysowej. Specustawa wraca dziś do Sejmu
Senat przyjął z poprawkami pakiet trzech ustaw stanowiących tzw. tarczę antykryzysową. Senatorowie przyjęli ponad sto poprawek. Dwie nowelizacje i specustawa wracają teraz do Sejmu, który zbierze się dzisiaj o godzinie 13.
Są to: projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, specustawa dotycząca wsparcia dla firm w związku z epidemią koronawirusa oraz nowelizacja ustawy o systemie instytucji rozwoju.
Senatorowie zdecydowali m.in.o wykreśleniu z nowelizacji ustaw zdrowotnych zmian w Kodeksie Wyborczym, umożliwiających głosowanie korespondencyjne, a także zapisów dotyczących ograniczeń w Radzie Dialogu Społecznego. Poprawki dotyczą m.in. obowiązkowych cotygodniowych testów na koronawirusa dla pracowników służby zdrowia i testów dla osób z grup podwyższonego ryzyka.
Poprawki w specustawie dotyczącej wsparcia dla firm w związku z epidemią koronawirusa, przewidują m.in. wypłaty tzw. postojowego do wysokości 75 procent średniej krajowej, zasiłków dla rodziców do 12. roku życia, zwolnienia z ZUS na 3 miesiące także dla małych i średnich firm oraz pożyczek dla firm w wysokości 40 tysięcy złotych.
Dwie nowelizacje i specustawa wracają teraz do Sejmu, który zbierze się dzisiaj o 13. Wcześniej poprawki będzie rozpatrywać sejmowa komisja finansów publicznych.
Premier Mateusz Morawiecki mówił wczoraj w Senacie, że od szybkiego przyjęcia tarczy antykryzysowej zależy los wielu przedsiębiorstw i miejsc pracy. Podkreślał, że podstawowe rozwiązania zaproponowane przez rząd mają chronić przede wszystkim przedsiębiorców i pracowników i wskazywał, że kryzys spowodowany epidemią koronawirusa negatywnie wpłynie na gospodarki wszystkich krajów na świecie.
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR