Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Są pieniądze na szkolne wycieczki. Na program Poznaj Polskę można dostać kilkanaście tysięcy złotych

Wycieczka w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Fot. Ł. Węglewski

Ruszył nabór wniosków do programu Poznaj Polskę. Szkoły mogą uzyskać ministerialne dofinansowanie na wyprawy z uczniami. Program z jednej strony ma wymiar edukacyjny, ale z drugiej to sposób na integrację lub ponowną integrację dzieci.

Jest to bardzo istotne, gdy uczniowie wrócili do szkół po wielu miesiącach pandemicznego zamknięcia.

To będzie doskonała okazja dla nauczycieli i wychowawców, by grupy klasowe zintegrować

– uważa Wojciech Cybulski, warmińsko-mazurski wicekurator oświaty.

00:00 / 00:00

Nie może to być jednak wycieczka w dowolne miejsce. Ministerstwo edukacji postawiło na 4 obszary edukacyjne. Pierwszy, to wyprawy śladami polskiego Państwa Podziemnego. Drugi, śladami prymasa Wyszyńskiego. Trzeci, to kultura i dziedzictwo narodowe i wreszcie czwarty – największe osiągnięcia polskiej nauki.

Na liście miejsc, które za ministerialne pieniądze można odwiedzić, znalazło się blisko 600 pozycji. 22 z nich to obiekty z województwa warmińsko-mazurskiego. Na regionalnej liście znalazły się m.in. zamki w Olsztynie, Nidzicy i Lidzbarku Warmińskim, Kanał Elbląski, wzgórze katedralne we Fromborku, czy Pola Grunwaldu. A skoro są też ślady prymasa Wyszyńskiego – to również Gietrzwałd, Orzechowo i Stoczek Klasztorny.

Żeby dzieci zobaczyły i poznały dorobek i materialny, i duchowy Polaków. Poznały te ważne miejsca z punktu widzenia historii Polski i regionu. Myślę, że obecna lista najlepiej pokazuje te istotne miejsca, gdzie widać dorobek pokoleń

– mówi Wojciech Cybulski.

00:00 / 00:00

Szkoła może dostać dofinansowanie wynoszące 80 procent kosztów wycieczki, przy czym w przypadku wyprawy jednodniowej może to być maksymalnie 5 tysięcy złotych, w przypadku dwudniowej 10 tysięcy, a przy wycieczce trzydniowej 15 tysięcy złotych.

Halina Kotlińska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie uważa, że pozwoli to szkołom łatwiej organizować wycieczki, bo w dużo mniejszym stopniu będą one obciążały rodziców, którzy dotychczas w głównej mierze finansowali takie wyjazdy.

Jeżeli organizujemy wycieczki i mamy poczucie, że są dodatkowe pieniądze, to z większą śmiałością możemy planować wyjazdy, bo wiemy, że nie obciąża to budżetu domowego w takim stopniu, jak każda inna wycieczka.

00:00 / 00:00

Przyjmowanie wniosków o dofinansowanie wycieczek potrwa do końca września. Pula środków to 15 milionów złotych w całej Polsce.

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, szkoła, klasa, Grunwald
Bliższe Spotkania – 02.09.2021

Rady i propozycje dla turystów, akcja „Moje dziecko wraca do szkoły” oraz nowe technologie w nauce to tematy Bliższych Spotkań. Izabela Malewska zaprasza. W Poradniku Turysty...

Zamknij
RadioOlsztynTV