Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Są pieniądze na szkolne wycieczki. Na program Poznaj Polskę można dostać kilkanaście tysięcy złotych
Ruszył nabór wniosków do programu Poznaj Polskę. Szkoły mogą uzyskać ministerialne dofinansowanie na wyprawy z uczniami. Program z jednej strony ma wymiar edukacyjny, ale z drugiej to sposób na integrację lub ponowną integrację dzieci.
Jest to bardzo istotne, gdy uczniowie wrócili do szkół po wielu miesiącach pandemicznego zamknięcia.
To będzie doskonała okazja dla nauczycieli i wychowawców, by grupy klasowe zintegrować
– uważa Wojciech Cybulski, warmińsko-mazurski wicekurator oświaty.
Nie może to być jednak wycieczka w dowolne miejsce. Ministerstwo edukacji postawiło na 4 obszary edukacyjne. Pierwszy, to wyprawy śladami polskiego Państwa Podziemnego. Drugi, śladami prymasa Wyszyńskiego. Trzeci, to kultura i dziedzictwo narodowe i wreszcie czwarty – największe osiągnięcia polskiej nauki.
Na liście miejsc, które za ministerialne pieniądze można odwiedzić, znalazło się blisko 600 pozycji. 22 z nich to obiekty z województwa warmińsko-mazurskiego. Na regionalnej liście znalazły się m.in. zamki w Olsztynie, Nidzicy i Lidzbarku Warmińskim, Kanał Elbląski, wzgórze katedralne we Fromborku, czy Pola Grunwaldu. A skoro są też ślady prymasa Wyszyńskiego – to również Gietrzwałd, Orzechowo i Stoczek Klasztorny.
Żeby dzieci zobaczyły i poznały dorobek i materialny, i duchowy Polaków. Poznały te ważne miejsca z punktu widzenia historii Polski i regionu. Myślę, że obecna lista najlepiej pokazuje te istotne miejsca, gdzie widać dorobek pokoleń
– mówi Wojciech Cybulski.
Szkoła może dostać dofinansowanie wynoszące 80 procent kosztów wycieczki, przy czym w przypadku wyprawy jednodniowej może to być maksymalnie 5 tysięcy złotych, w przypadku dwudniowej 10 tysięcy, a przy wycieczce trzydniowej 15 tysięcy złotych.
Halina Kotlińska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie uważa, że pozwoli to szkołom łatwiej organizować wycieczki, bo w dużo mniejszym stopniu będą one obciążały rodziców, którzy dotychczas w głównej mierze finansowali takie wyjazdy.
Jeżeli organizujemy wycieczki i mamy poczucie, że są dodatkowe pieniądze, to z większą śmiałością możemy planować wyjazdy, bo wiemy, że nie obciąża to budżetu domowego w takim stopniu, jak każda inna wycieczka.
Przyjmowanie wniosków o dofinansowanie wycieczek potrwa do końca września. Pula środków to 15 milionów złotych w całej Polsce.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy