Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Są dodatkowe pieniądze na walkę ze skutkami wirusa ASF

Fot. fotolia.pl

Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało skoordynowany program walki ze skutkami wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Chodzi o działania, które poprawią opłacalność produkcji na terenach objętych obostrzeniami w związku z występowaniem tej choroby.

– Dodatkowe środki i działania mają m.in. wpłynąć na odtwarzanie hodowli oraz poprawę jej bezpieczeństwa – przekazał szef resortu Grzegorz Puda:

Mówimy o działaniach wspierających bioasekurację, eliminowanie skutków rynkowych, mamy też rozwiązania dotyczące preferencyjnych kredytów czy pożyczek oraz elementy związane z przetwórstwem, możliwości przetwarzania czy sprzedaży tych wyrobów

Jednym z elementów pomocy ma być wyrównywanie strat ponoszonych przez hodowców trzody z obszarów objętych restrykcjami handlowymi. Wnioski w tej sprawie przyjmować będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na ten cel przeznaczonych będzie 150 milionów złotych – wyjaśnił Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz:

Cena rynkowa sprzedawanych świń z tych stref jest znacznie wyższa, niż zwierząt faktycznie skupowanych od hodowców. Celem programu jest wyrównanie różnicy w cenie co ma na celu zachowanie hodowli w tych strefach. Podkreślę, że w tym roku mówimy o obszarach o największym zagęszczeniu hodowli na poziomie kraju.

W tym roku w kraju potwierdzono wystąpienie 20 ognisk afrykańskiego pomoru świń. Nawrót wirusa ASF zaobserwowano w lipcu – od początku miesiąca potwierdzono wystąpienie 8 ognisk w gospodarstwach na terenie pięciu województw, głównie na zachodzie kraju.

Wirus afrykańskiego pomoru świń jest śmiertelnym niebezpieczeństwem dla trzody chlewnej, nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Wystąpienie choroby w gospodarstwie lub najbliższym sąsiedztwie wiąże się z koniecznością wybicia stada, generalną dezynfekcją budynków oraz obostrzeniami w handlu. ASF utrzymuje się w Polsce od 2014 roku.

Na początku lipca wykryto pierwsze w tym roku ognisko afrykańskiego pomoru świń w hodowli. Było w gospodarstwie w okolicach Purdy. Od stycznia do chwili obecnej ASF, w województwie warmińsko-mazurskim, wykrywano jedynie u dzików.  W ubiegłym roku na Warmii i Mazurach wykryto łącznie 8 ognisk ASF w hodowlach świń.

Pierwsze w tym roku ognisko ASF w gospodarstwie hodowlanym. Prawie tysiąc świń zostanie wybitych

Autor: M. Fedusio / IAR
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w afrykański pomór świń
Pierwsze w tym roku ognisko ASF w gospodarstwie hodowlanym. Prawie tysiąc świń zostanie wybitych

Na terenie gminy Purda, na terenie powiatu olsztyńskiego, inspekcja weterynaryjna wykryła ognisko afrykańskiego pomoru świń. Od stycznia do chwili obecnej ASF, w województwie warmińsko-mazurskim, wykrywano jedynie...

Zamknij
RadioOlsztynTV