Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rząd uruchomił rezerwy budżetowe na naprawę wałów przeciwpowodziowych. To ostatnia chwila przed jesiennymi sztormami

Sytuację na Żuławach Elbląskich monitoruje sztab kryzysowy wojewody. Fot. M. Stankiewicz

Elbląg dostanie prawie milion 200 tysięcy złotych na naprawę wałów przeciwpowodziowych uszkodzonych w styczniu podczas gwałtownej cofki.

Pieniądze pochodzą z rezerwy budżetowej Skarbu Państwa. O wsparcie zabiegał minister środowiska i wojewoda warmińsko- mazurski, który podczas wichury wizytował zagrożone powodzią miejsca. Pieniądze zostaną przeznaczone na usuwanie szkód, spowodowanych przez bobry.

Żuławskie wały – w tym wał czołowy Zalewu Wiślanego – zostały uszkodzone w styczniowej nawale. Straty nie byłyby tak wielkie, gdyby nie niszczenie konstrukcji przez wszechobecne na Żuławach bobry.

– Pomoc na bardzo pilne naprawy przyszła dzięki interwencji Ministerstwa Środowiska i wojewody – podkreśla dyrektor Żuławskiego Zarządu Melioracji Cezary Terech.

Naprawy są konieczne i trzeba je zrobić szybko jeszcze przed sezonem sztormów. Żuławscy melioranci zabezpieczyli newralgiczne miejsca, ale teraz wały mogą się rozpłynąć. Po ostatnich deszczach są namoknięte, a stojąca woda wciąż przekracza 5,5 metra.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: MStankiweicz
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, pieniądze, Żuławy, powódź, Wały, cofka
Niebezpiecznie podniósł się poziom wód na Żuławach Elbląskich. Nie wiadomo jak długo wytrzymają wały przeciwpowodziowe

 Poziom wód śródlądowych na Żuławach Elbląskich i południowym brzegu Zalewu Wiślanego przekracza 5,5 metra. Pracę urządzeń melioracyjnych utrudnia także wysoki poziom wody w  Bałtyku i Zalewie...

Zamknij
RadioOlsztynTV