Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania
Ryszard Górecki: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski chce wprowadzić około 16 nowych dyscyplin naukowych
Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim po raz 20 inaugurujemy nowy rok akademicki. Niż demograficzny dotyka całej Polski i nas też nie omija – mówił w Porannych pytaniach prof. Ryszard Górecki, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Rektor uczelni przypomniał, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurskie istnieje od 1999 roku.
Dziś nowy rok akademicki rozpoczyna ponad 7,5 tysiąca nowych studentów. Niż demograficzny dotyka całej Polski i nas też trochę, ale w tym roku jest niezły poziom. Wszystkich studentów mamy około 20 tysięcy (…) Dotacja, która dotyczy optymalnego finansowania w przeliczeniu na pracownika, to 13 studentów na nauczyciela akademickiego. Gdyby było 21 tysięcy studentów to mielibyśmy najwyższą dotację.
Rektor uspokajał, że sytuacja finansowa uczelni mimo niżu demograficznego nie będzie zła.
17 września spotkałem się z wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego Sebastianem Skuzą i mam zapewnione dodatkowe obligatoryjne dofinansowanie. W tym roku jeśli kanclerz zacznie remont naszego stadionu, to będziemy mieli dodatkowe pieniądze na poziomie 1,5 miliona złotych do wykorzystania.
Wicepremier Jarosław Gowin zapowiadał dość duże dodatkowe pieniądze dla wszystkich uczelni w całej Polsce. Profesor Ryszard Górecki wyjaśnił, że podstawowa dotacja zwiększy się ponieważ podwyższone zostanie wynagrodzenie podstawowe dla wszystkich pracowników naukowych: asystentów, adiunktów, profesorów uczelnianych i zwyczajnych tytularnych.
Prawdopodobnie na najbliższe 3-4 lata będziemy mieli do wykorzystania na inwestycje około 30,5 miliona złotych tzw. obligacji skarbowych. Jest też szansa, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska rozważa dofinansowanie programu Green Universyty.
Rektor UWM mówił też o najważniejszych zadaniach inwestycyjnych uczelni.Mam nadzieję, że zakończymy przetarg na rozpoczęcie budowy obiektów wydziału prawa i nauk społecznych oraz centrum Kopernika. Dotyczy to promocji nauki. W tym roku zaczniemy realizować te inwestycje. Na to mamy pieniądze, które czekają.
Nowy rok akademicki 2018/2019 to pierwszy rok obowiązywania nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – całościowej reformy szkolnictwa wyższego. Nowa ustawa, nazywana też Konstytucją dla Nauki czy Ustawą 2.0, zastąpi cztery obecnie istniejące: prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, ustawę o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich. Formalnie ustawa wchodzi w życie 1 października, ale proces wdrażania poszczególnych przepisów w niej zapisanych rozłożony jest na kilka lat.
W związku z wejściem w życie nowej ustawy uczelnię czekają zmiany. Jak mówił profesor Górecki dotyczy to wprowadzenia przez UWM nowych dyscyplin naukowych dostosowanych do rozporządzenie.
Rozważamy ile tych dobrych dyscyplin wprowadzimy. Wydaje mi się, że będzie to na poziomie 16-18 dyscyplin (…) Nowe dyscypliny muszą za 2 lata uzyskać co najmniej kategorię B plus, by utrzymać dofinansowanie oraz prawo do doktoryzowania i habilitowania.
Posłuchaj całej rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Ryszardem Góreckim
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy