Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ruszają konsultacje ws. zamku w Lidzbarku Warmińskim. „Chcemy, by oferta odpowiadała mieszkańcom”

Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Fot. Łukasz Węglewski

We wtorek mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego będą mogli się wypowiedzieć na temat przyszłości placówki w Lidzbarku Warmińskim w konsultacjach społecznych. Zbudowany w XIV wieku zamek nazywany jest „Wawelem Północy”.

W konsultacjach chodzi nam o to, by oferta zamku odpowiadała oczekiwaniom mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego. Nie chcemy oferować niczego na siłę, chcemy, by mieszkańcy poczuli, że to ich zamek, że mają wpływ na to, co w tym miejscu oferujemy

– powiedziała kierownik muzeum w lidzbarskim zamku Małgorzata Jackiewicz-Garniec.

Konsultacje dotyczące oferty zamku odbędą się we wtorek o godz. 17. Mieszkańcy miasta mogą także wypełnić zamieszczoną na stronie placówki internetową ankietę.Zamek w Lidzbarku Warmińskim zbudowano w latach 1350-1401. Wzorowany na architekturze krzyżackich zamków komturskich, uzyskał charakter średniowiecznej rezydencji obronnej. Strona internetowa muzeum podaje, że zamek ten był główną siedzibą biskupów warmińskich w latach 1350-1795. Przebudowywany po pożarach w 1442 i 1497 r., a także w wieku XVI i XVII, przez stulecia upiększany, ze znakomitymi zbiorami bibliotecznymi, dziełami sztuki, o cechach książęcego dworu. Jednym z cenniejszych pomieszczeń jest niezmieniająca od początku funkcji kaplica zamkowa, z pięknym, rokokowym wystrojem z połowy XVIII wieku.

Jest jednym z najcenniejszych, gotyckich zamków ceglanych w Europie. Potocznie bywa nazywany „Wawelem Północy”.

Wśród rezydujących na zamku biskupów byli wybitni uczeni, mężowie stanu, humaniści, m.in. Stanisław Hozjusz, Jan Dantyszek, Marcina Kromer czy Ignacy Krasicki – książę poetów polskich. Wśród wielu ważnych mieszkańców był też – pełniący funkcję lekarza biskupów, wybitny astronom – Mikołaj Kopernik. W Lidzbarku napisał „Mały Komentarzyk” – podwaliny do udowodnienia teorii heliocentrycznej.

Strona muzeum podaje, że po roku 1795 Zamek opustoszał, doraźnie pełniąc różne funkcje, m.in. w latach 1859–1932 funkcjonował w nim sierociniec.

Od połowy XIX wieku stał się przedmiotem badań historyków i konserwatorów. Pierwsze, szeroko zakrojone prace restauratorskie zostały przeprowadzone w latach 1928-35 pod kierunkiem Karla Hauke, tak zaczęły się dzieje adaptacji Zamku na cele muzealne i trwającej do dziś restauracji. Od 1963 roku zamek jest siedzibą Muzeum, Oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

 

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konsultacje, mieszkańcy, Małgorzata Jackiewicz-Garniec
Trwa kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Wojciech Kossakowski spotkał się z mieszkańcami Mazur

W sobotę z mieszkańcami powiatów oleckiego, ełckiego i piskiego spotkał się poseł PiS Wojciech Kossakowski, kandydat do Parlamentu Europejskiego. Na spotkaniach z kandydatem wyborcy poruszają wiele...

Zamknij
RadioOlsztynTV