Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczęto koszenie dna Łyny. Roślinność zagraża terenom zalewowym

fot. P. Getka

Na odcinku od Bartąga do Olsztyna specjalna łódź wycina roślinność, którą później będzie trzeba wyłowić. Akcja prowadzona jest dwa razy w roku – wiosną i latem lub wczesną jesienią.

Rzeka już teraz jest tak zarośnięta, że wymaga interwencji. Jak wyjaśnia dyrektor Zarządu Zlewni w Olsztynie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Dariusz Wasiela, nurt rzeki jest spowolniony i woda niemal stoi. Roślinność to zagrożenie dla terenów zalewowych, szczególnie w sytuacji ulewnych deszczy. Dzięki koszeniu, woda znacznie szybciej się przemieszcza.

00:00 / 00:00

Na rzece zostały ustawione tamy. To utrudnienie m.in. dla kajakarzy, którzy w kilku miejscach muszą przenosić kajaki. Dariusz Wasiela zaapelował do wędkarzy i kajakarzy, by nie rozpinali ustawionych na rzece przetamowań, które zatrzymują spływającą roślinność.

Mój gorący apel do wszystkich wędkarzy, kajakarzy aby nie rozpinali przetamowań. Jest ich około czterech, pięciu. Zatrzymują roślinność, która jest wykaszana przez łódź mechaniczną. Roślinność zatrzymuje się tam, jest zbierana, a następnie wybierana na brzeg rzeki, a po osuszeniu wywożona.

00:00 / 00:00

Akcja będzie prowadzona przez dwa tygodnie na 9-kilometrowym odcinku od Bartąga do Olsztyna. Pierwszy jest odcinek od ulicy Kalinowskiego do Niepodległości w Olsztynie.

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rzeka, Łyna, koszenie
II etap budowy drogi wodnej. Prace na rzece Elbląg na półmetku

Prace hydrotechniczne na budowie II etapu drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany i do portu w Elblągu osiągnęły półmetek. W całości dotyczą rzeki Elbląg....

Zamknij
RadioOlsztynTV