Polecane, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Mrągowo, Olecko, Pisz, Węgorzewo
Rozpoczęło się zarybianie mazurskich rzek i jezior
Rozpoczęło się wiosenne zarybianie obwodów rybackich. Odpowiada za nie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Białymstoku.
Do wód rzek: Pisy i Narwi oraz jezior: Łaźno, Silec, Stoczek, Iławki, Wityny, Krzywe, Kiełki i Reszki trafiło 1 240 000 sztuk szczupaka.
Młode szczupaki pochodzą z Gospodarstwa Rybackiego Bartołty Wielkie, a odbierane są z wylęgarni w Ostrołęce – powiedziała Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Jak wyjaśniła, larwy szczupaka wpuszcza się do starorzeczy, rowów i dopływów rzek Pisy i Narwi, a nie do głównego koryta, co zmniejsza śmiertelność wylęgu spowodowaną drapieżnością większych ryb, a także stwarza optymalne warunki do żerowania i wzrostu. Na jeziorach larwy szczupaka wpuszczane są wzdłuż linii brzegowej.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku wprowadza do użytkowanych wód głównie gatunki drapieżne będące regulatorami ryb małocennych tzn. drobnych karpiowatych, które odpowiadają za eutrofizację zbiorników wodnych. Eutrofizacja to proces wzrostu żyzności wód. Może to prowadzić do nadmiernego wzrostu glonów i wyczerpania tlenu w zbiorniku wodnym. W tym roku – już podczas jesiennych zarybień – planowane jest wpuszczenie suma, brzany, pstrąga potokowego i szczupaka.
Autor: M. Zbrożek
Redakcja: K. Ośko