Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczęło się zarybianie mazurskich rzek i jezior

Rzeka Pisa w Piszu. Fot. Wikipedia

Rozpoczęło się wiosenne zarybianie obwodów rybackich. Odpowiada za nie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Białymstoku.

Do wód rzek: Pisy i Narwi oraz jezior: Łaźno, Silec, Stoczek, Iławki, Wityny, Krzywe, Kiełki i Reszki trafiło 1 240 000 sztuk szczupaka.

Młode szczupaki pochodzą z Gospodarstwa Rybackiego Bartołty Wielkie, a odbierane są z wylęgarni w Ostrołęce – powiedziała Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

00:00 / 00:00

Jak wyjaśniła, larwy szczupaka wpuszcza się do starorzeczy, rowów i dopływów rzek Pisy i Narwi, a nie do głównego koryta, co zmniejsza śmiertelność wylęgu spowodowaną drapieżnością większych ryb, a także stwarza optymalne warunki do żerowania i wzrostu. Na jeziorach larwy szczupaka wpuszczane są wzdłuż linii brzegowej.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku wprowadza do użytkowanych wód głównie gatunki drapieżne będące regulatorami ryb małocennych tzn. drobnych karpiowatych, które odpowiadają za eutrofizację zbiorników wodnych. Eutrofizacja to proces wzrostu żyzności wód. Może to prowadzić do nadmiernego wzrostu glonów i wyczerpania tlenu w zbiorniku wodnym. W tym roku – już podczas jesiennych zarybień – planowane jest wpuszczenie suma, brzany, pstrąga potokowego i szczupaka.

Autor: M. Zbrożek
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zarybianie, pisa, szczupak
IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne dla rzeki Pisy

W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla zlewni rzeki Pisy. - Przewiduje się dalsze wzrosty stanu wody, z możliwością przekroczenia...

Zamknij
RadioOlsztynTV