Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Rozpoczęła się kampania „Aktywni-Błękitni”. Dzieci uczą się troski o wodę
Mają uczyć się troski i dbałości o środowisko. Ruszyła kolejna edycja programu „Aktywni-Błękitni”, który jest skierowany do uczniów z Warmii i Mazur. Pomysłodawcą są Wody Polskie, które najbardziej zaangażowanym placówkom przyznają certyfikat „Szkoła Przyjazna Wodzie”.
Wojewódzka inauguracja projektu „Aktywni-Błękitni” odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcącym nr 3 w Olsztynie. Dzieci miały okazję spotkać się z policjantami, funkcjonariuszami Straży Rybackiej, pracownikami Wód Polskich i skorzystać z wielu gadżetów i rekwizytów. W kolejnych miesiącach trwania projektu „Aktywni-Błękitni” Wody Polskie będą proponować uczniom z regionu m.in. zajęcia w plenerze. W poprzedniej edycji np. dzieci z Bartoszyc poznawały zasady działania urządzeń hydrotechnicznych na rzece Suszycy.
Mówimy o tym, że woda to życie. Mówimy o tym, jak się zachować na wodzie, ale także m.in. o tym, co to jest retencja i czym naprawdę jest susza. Przypominam, że w minionym roku szkolnym to właśnie dzieciaki ze szkół warmińsko-mazurskiego najliczniej uczestniczyły w tym programie. Chcemy doprowadzić do tej sytuacji, uczestniczyły w nim szkoły z każdej gminy. Wzorem lat ubiegłych będziemy na naszych obiektach hydrotechnicznych i na Suszycy i na Łynie, i przy innych akwenach
– powiedział w rozmowie z Radiem Olsztyn Dariusz Wasiela, dyrektor olsztyńskiego zarządu zlewni Wód Polskich.
Inauguracja tegorocznej edycji programu odbyła się w ZSO nr 3 w Olsztynie. To placówka, która w ubiegłym roku otrzymała certyfikat „Szkoły Przyjaznej Wodzie”.
Jak widać i słychać – zaangażowanie jest bardzo duże. Dzieci bardzo lubią tego typu działania. Działania nie poprzez książkę i zeszyt, tylko poprzez dotyk i doświadczenie
– powiedziała dyrektorka placówki Izabela Milan.
Myślę, że to bardzo ciekawy projekt. Dzieci powinny uczyć się przede wszystkim poprzez doświadczanie i eksperymentowanie. Poprzez organoleptykę. Jeśli będziemy bazować tylko na teorii i podręcznikach, to nie rozbudzimy ciekawości dzieci i chęci poznawania świata
– dodała w rozmowie z reporterem Radia Olsztyn senator Koalicji Obywatelskiej Ewa Kaliszuk.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 prezydent Piotr Grzymowicz mówił m.in. o współpracy samorządu z Wodami Polskimi.
Działamy wspólnie przede wszystkim przy okazji wody opadowej, deszczowej, którą my mamy obowiązek zbierać. Ostatnio w ciągu 3 lat pozyskaliśmy 70 mln zł na zagospodarowanie wód deszczowych, powstało 8 zbiorników retencyjnych, również takich, które są parkami. Takie mamy choćby przy ul. Bukowskiego, czy przy ul. Puchalskiego (tzw. Park Nagórki-Jaroty – przyp. red.)
– mówił prezydent Grzymowicz.
Projekt „Aktywni-Błęktni” chwalił też wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski.
To bardzo dobra inicjatywa. Mamy w Polsce problem z wodą. Choć rozglądamy się na prawo i lewo i widzimy jeziora oraz rzeki, to problem jest. Jesteśmy krajem o jednym z najmniejszych zasobów wody w Europie. Z tych dzieci wyrosną dorośli, którzy będą o to dbać. Oni mają pilnować swoich rodziców. Po takich akcjach, mam nadzieję, każdy z rodzicami przeprowadzi rozmowę motywującą i wszyscy o tę wodę będziemy dbać
– dodawał Opaczewski.
W zeszłym roku w regionie przeprowadzono ponad 450 lekcji na temat ochrony środowiska. Certyfikaty Szkoły Przyjaznej Wodzie otrzymało 13 placówek z województwa.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski