Rozpoczęła się astronomiczna wiosna!
O godzinie 10.37 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Data jest ruchoma i zależy od ruchu słońca. Astronomiczna wiosna przypada w równonoc, czyli wtedy, kiedy dzień i noc trwają dokładnie po 12 godzin.
Teraz dzień będzie coraz dłuży, a tym samym – noc krótsza. Astronomiczna wiosna potrwa do 21 czerwca. Ta kalendarzowa rozpocznie się jutro
O szczegółach opowiada Katarzyna Piasecka – posłuchaj
O szczegółach mówi Robert Szaj – prezes Fundacji Nicolaus Copernicus.
Słońce znajduje się między równikiem niebieskim a punktem przesilenia letniego. To jest okres około 3 miesięcy. Wtedy możemy obserwować, że dzień staje się coraz dłuższy, natomiast noc staje się coraz krótsza. Dni mamy coraz cieplejsze, bo coraz więcej energii pada na półkulę północną.
Zmiany będą widoczne również nocą.
Noce, które są coraz krótsze, już mniej więcej za dwa miesiące będą coraz jaśniejszymi. Słońce nie będzie się chowało tak głęboko pod horyzontem, żeby całe niebo stawało się ciemne, tylko będziemy mogli obserwować tak zwane białe noce.
Do 2043 roku wiosna astronomiczna będzie wypadać tego samego dnia – 20 marca. Od 2044 roku zacznie się to jednak zmieniać i wiosnę astronomiczną będziemy witać 20 lub 19 marca.
Autor: K.Piasecka
Redakcja: Ł.Węglewski