Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rośnie liczba zachorowań na boreliozę. Tylko w tym roku na terenie województwa zanotowano ponad 1400 przypadków

Kleszcz, fot. Wojciech Lewandowski

Kleszcz, fot. Wojciech Lewandowski

Blisko 1,2 mln zł ze środków UE zostanie przeznaczonych w woj. warmińsko-mazurskim na zapobieganie chorobom zakaźnym przenoszonym przez kleszcze. Badania diagnostyczne mają objąć 2,8 tys. osób.

Zakaźne choroby odkleszczowe są na Warmii i Mazurach istotnym problemem społecznym ze względu na specyfikę regionu, którego znaczną powierzchnię zajmują lasy.

Jak poinformował konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dr Piotr Kocbach, w regionie  w ub. roku odnotowano 1401 nowych przypadków boreliozy i 43 zakażeń kleszczowego zapalenia mózgu. Dlatego samorząd przewidział 1 mln 187 tys. zł na działania edukacyjne i wczesną diagnostykę.

W ciągu dwóch kolejnych lat badaniami laboratoryjnymi krwi ma zostać objętych ok. 2,8 tys. mieszkańców regionu. Przewidziano, że najwięcej – ponad 1,1 tys. – ma być przebadanych w subregionie ełckim, w którym jest najwięcej przypadków chorób przenoszonych przez kleszcze.

Na testy laboratoryjne będą kierowane osoby, zakwalifikowane przez lekarzy na podstawie ankiet oceniających indywidualnie ryzyko zakażeń. Mają to być głównie osoby aktywne zawodowo – kobiety w wieku 50-59 lat i mężczyźni w wieku 50-64 lata.

Kleszcze to pajęczaki żyjące nie tylko w lasach, ale miejskich parkach, na trawnikach i innych terenach zielonych. Są pasożytami zewnętrznymi wielu gatunków ssaków, ptaków i gadów. Mogą przenosić drobnoustroje powodujące groźne przewlekłe choroby: m.in boreliozę, czy kleszczowe zapalenie mózgu.

 

Autor: Marcin Boguszewski/PAP
Redakcja: ASocha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w borelioza
Kleszcz, fot. Wojciech Lewandowski
Po łagodnej zimie kleszcze znów atakują

Specjaliści apelują o zwracanie uwagi na kleszcze, które już stają problemem dla zwierząt i ludzi. Łagodne i krótkie zimy sprzyjają przetrwaniu tych pajęczaków, które mogą być...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV