Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przenoszą boreliozę i inne choroby. Nie lekceważmy ukąszeń kleszczy

– Nie lekceważmy ukąszenia kleszcza – apeluje Narodowy Fundusz Zdrowia. W regionie rośnie liczba zachorowań na choroby odkleszczowe.

Jak przekazała Magdalena Mil z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ, w 2022 roku w regionie na choroby odkleszczowe zachorowało ponad 7,5 tysiąca osób. W 98 procentach przypadków była to borelioza. W ubiegłym roku odnotowano pond 9 tysięcy zachorowań, a od stycznia do kwietnia tego roku zdiagnozowano choroby odkleszczowe u prawie 4 tysięcy osób.

Kleszcze można spotkać niemal wszędzie. Już nawet wizyta w parku, spacer z psem wokół bloku czy praca w ogródku może skończyć się ukąszeniem. A kleszcza wkłutego w skórę należy usunąć jak najszybciej, bo im dłużej ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia.

Jak podaje NFZ, najwięcej pacjentów zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu z chorobą odkleszczową w miesiącach wakacyjnych, tj. od czerwca do sierpnia, kiedy spędzamy więcej czasu wśród zieleni.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: W. Chromy
Redakcja: K. Ośko

Więcej w borelioza, kleszcz
Choroby przenoszone przez kleszcze. Jak się przed nimi chronić?

Wiosną i latem, kiedy więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, rośnie ryzyko chorób przenoszonych przez kleszcze. Choroby odkleszczowe były tematem audycji Na Zdrowie. Zagrożenie istnieje, ale...

Zamknij
RadioOlsztynTV