Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Rodzinne pamiątki Karola Małłka trafiły do Archiwum Państwowego w Olsztynie. „Są to prawdziwe perełki”

Fot. K.Piasecka

Bliscy Karola Małłka – jednego z najwybitniejszych działaczy, publicystów i propagatorów historii Mazur i Mazurów w XX wieku – przekazali Archiwum Państwowemu w Olsztynie rodzinne pamiątki.

To zbiór dokumentów, dzieł, zdjęć i odznaczeń Karola Małłka oraz jego żony Wilhelminy. Co dokładnie trafiło do zasobów? Mówi Beata Stalczewska z Archiwum Państwowego w Olsztynie:

Przekazano ok. 530 jednostek archiwalnych, wytworzonych od lat 20. do 90. ubiegłego wieku. Materiały wytworzono w trakcie działalności literackiej i społecznej Karola Małłka. Mamy także bogaty zbiór materiałów dotyczący folkloru mazurskiego. Jest również pamiętnik Wilhelminy Małłkowej z przepięknymi rysunkami czy też zeszyt z przepisami i poradami. Są to prawdziwe perełki.

00:00 / 00:00

Przekazanie pamiątek to część olsztyńskiego Dnia Mazurskiego. Zaplanowano jeszcze m.in. premierę książki prof. Janusza Małłka „Zanik ludu mazurskiego” oraz wystąpienie prof. Andrzeja Saksona (17:30), poświęcone ludności mazurskiej.

Fot. K.Piasecka

Fot. K.Piasecka

Fot. K.Piasecka

Fot. K.Piasecka

Fot. K.Piasecka

Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Archiwum Państwowe, Karol Małłek
Wystawa i prelekcje o tematyce regionalnej. Olsztyn obchodzi Dzień Mazurski

Dziś Olsztyn obchodzi Dzień Mazurski. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Olsztynie wzbogaci się o dar rodziny Karola Małłka, jednego z najwybitniejszych działaczy, publicystów i propagatorów...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV