Elbląscy harcerze objęli opiekę nad grobami żołnierzy AK
Na elbląskim cmentarzu Agrykola uroczyście upamiętniono pochowanych na nim byłych żołnierzy Armii Krajowej. Ich groby zostały oznaczone tabliczkami „Weteran walk o wolność i niepodległość Polski”, które przyznał Instytut Pamięci Narodowej na wniosek elbląskiej dziennikarki Grażyny Wosińskiej.
Redaktor Wosińska przez 30 lat dokumentowała wspomnienia weteranów, a teraz realizuje – jak mówiła – ich „duchowy testament”.
Spotykałam się z nimi, rozmawiałam i oni zostawili nimi takie duchowy testament, żeby przekazywać młodemu pokoleniu o tym, że walczyli o ich trudach, o ich poświęceniu dla Polski
– wyjaśniła Grażyna Wosińska.
– Po raz pierwszy w Elblągu doszło do przekazania przez IPN opieki nad grobami weteranów harcerzom. Jest to bardzo ważne dla obecnych i przyszłych pokoleń Polaków – przekonywała Sylwia Chomicz z Wydziału Upamiętniania Walk i Męczeństwa w IPN w Gdańsku.
Przez opiekę nad grobem weterana pokazujemy miłość do ojczyzny, patriotyzm. Staramy się, żeby w młodzieży to zaszczepić, ale to też jest pokazanie pamięci o tych osobach, które walczyły w obronie naszej ojczyzny. Żebyśmy dzisiaj żyli w wolnym, niepodległym kraju taka opieka nad grobem weterana to wspaniała rzecz, a przy okazji żywa lekcja historii
– podkreśliła Sylwia Chomicz.
Tym razem upamiętniono groby Genowefy Schlichtinger „Ewy”, łączniczki gen. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka”, plutonowego Alojzego Chuchro „Orski”, żołnierza gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego oraz Ireny Byszewskiej „Irys”, uczestniczki Powstania Warszawskiego.
Opiekę nad ich grobami przejęli harcerze ze 117. Elbląskiej Męskiej Drużyny Harcerskiej „Mato”, 107. Elbląskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej „Hesperia” oraz 99. Elbląskiej Żeńskiej Drużyny Starszoharcerskiej „Wapiti”.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Rudy
Redakcja: M. Rutynowski