Region
Rocznica zakończenia II w. św.
W miastach regionu trwają obchody rocznicy zakończenia II wojny światowej. W Olsztynie uroczystości rozpoczęły się o godz. 13.00 na cmentarzu wojennym przy ul. Szarych Szeregów.
Na olsztyńskim cmentarzu wojennym władze miasta, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych oraz harcerze złożyli biało-czerwone wieńce pod pomnikiem poległych żołnierzy polskich, francuskich i radzieckich.
Wojewoda warmińsko-mazurski – Marian Podziewski nie ukrywał, że bohaterom tamtych czasów należy się szczególny hołd.
Udało nam się porozmawiać z Teofilem Mysiorskim, który akurat 7 i 8 maja 1945 roku przechodził przez Berlin, a kilkanaście dni później przez Warszawę:
O 16.00 godzinie na cmentarzu Agrikola przy grobach aliantów – początek elbląskich obchodów 68 rocznicy zakończenia II wojny światowej. W asyście żołnierzy Wojska Polskiego odegrany zostanie hymn narodowy, a delegacje złożą kwiaty. O 17.00 zaplanowana jest druga część uroczystości.
W czwartek 9 maja w Elblągu odbędzie się jeszcze jedna rocznicowa uroczystość – 68. rocznica wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Stutthof pod obeliskiem upamiętniającym Podobóz w Elblągu.
W Nowym Mieście Lubawskim obchodzony jest Dzień Zwycięstwa. O godz. 16.00 w bazylice p.w. św. Tomasza odprawiona zostanie Msza św. za ojczyznę. Potem delegacje złożą kwiaty w miejscach pamięci. Po oficjalnych obchodach, na nowomiejskim rynku zaplanowana jest część artystyczna.
Podobne obchody odbędą się o godzinie 11.30 w Gołdapi. Mieszkańcy miasta zgromadzą się na Placu Zwycięstwa, gdzie złożą kwiaty i zapalą znicze przy Pomniku Niepodległości i Tablicy Pamięci. Później przyjdą na cmentarz wojenny we Wronach, gdzie oddadzą hołd poległym w walce z faszyzmem podczas II Wojny Światowej.
W Ełku uczczono rocznicę zakończenia II wojny światowej. Uroczystości przy tablicy upamiętniającej ofiary wojny zorganizował oddział Kombatanckiego Związku Dzieci Wojny – mówi przewodnicząca Teresa Ostrowska. Członkowie ełckiego oddziału Dzieci Wojny rozpoczęli spisywanie wspomnień. Chcą, by powstała z nich książka.
68 lat temu, 8 maja 1945 roku, ogłoszono koniec drugiej wojny światowej. Trzecia Rzesza podpisała bezwarunkowy akt kapitulacji. Koniec działań wojennych wyznaczono na godzinę 23.01 w dniu 8 maja. Prezydent Stanów Zjednoczonych Harry Truman i premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill proklamowali jednocześnie 8 maja jako V-E Day, czyli Victory in Europe Day.
Jednak dla wielu europejskich krajów, w tym Polski, koniec wojny nie oznaczał pełnej wolności i suwerenności. Dominacja Związku Radzieckiego i utworzenie bloku państw komunistycznych odebrały im swobodny rozwój. Z tego powodu 8 maja wielu żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie miało mieszane uczucia. (kan/ami/stan/zbro/as)
Uroczystości na cmentarzu w Olsztynie, fot. Piotr Świniarski:
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Senator KO chce pomóc ukraińskiej młodzieży: Oni nie mają tam żadnej przyszłości
- O europejskim wsparciu dla regionów graniczących z Rosją na konferencji w Olsztynie
- Kolejny transport z pomocą dla Ukrainy. "Jedziemy z prezentami do domu dziecka"
- Tadeusz Baryła: Rosja liczy na to, że Europa przyzwyczai się do wojny w Ukrainie