Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

RCB: od początku kwietnia utonęło już sto osób

Fot. K. Ośko

Od początku kwietnia w Polsce utopiło się już sto osób. We wtorek utonęły cztery osoby, w tym dwóch nastolatków.

Wczoraj do tragedii nad wodą doszło w województwach: mazowieckim – w Górze Kalwarii, lubelskim – w Łubkach i podkarpackim – w Głowience.

Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 100 utonięć. Według wstępnych danych policji, w upalną niedzielę 19 czerwca, utonęło w Polsce dziewięć osób – to najwyższa dzienna liczba takich wypadków w czerwcu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje na Twitterze, aby nigdy nie wchodzić do wody po wypiciu alkoholu, pływać tylko w wyznaczonych miejscach, stosować się do poleceń ratownika.

Przypomina też inne zasady bezpieczeństwa nad wodą.

Nie wbiegaj rozgrzany do wody, nie wypływaj na materacu daleko do brzegu, nie wchodź do wody po posiłku, nie skacz do wody w nieznanych miejscach, załóż kapok na łódce, kajaku i rowerze wodnym.

Przypomnijmy, że w sobotę w jeziorze Tałty na Mazurach niedaleko Mikołajek utonęła 8-letnia dziewczynka, która płynęła motorówką z dorosłymi i innymi dziećmi. W pewnym momencie łódka zaczęła tonąć. Dorośli i dwójka dzieci zdołali wydostać się z tonącej łodzi, natomiast 8-latka została pod pokładem. Motorówka razem z nią opadła na dno, na głębokość 30 metrów. Płetwonurkowie wydobyli ciało dziecka po kilku godzinach.

Po ustaleniach prokuratury rejonowej w Mrągowie wiemy, że 41-letni sternik motorówki nie miał uprawnień do kierowania nią, a ponadto osoby płynące tą łodzią nie miały na sobie kapoków, mimo że kamizelki ratunkowe były w wyposażeniu.

Zbigniew Kurowicki, prezes Mazurskiego Ochotniczego Pogotowie Ratunkowego radzi, żeby kapoki przydzielić każdemu załogantowi jeszcze przed wypłynięciem na wodę. Podczas rejsu kamizelki muszą być blisko nas, a najlepiej założone i dobrze zapięte.

00:00 / 00:00

Z danych policyjnych wynika, że w ubiegłym roku w całym kraju utonęło 167 osób.

Za kilka dni upragnione wakacje. Co zrobić, by były bezpieczne?

Redakcja: A. Niebojewska za P. Karpiszen

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda
Policyjne patrole na wodzie. Sprawdzany jest stan trzeźwości, ale nie tylko

30 policyjnych łodzi i 90 policyjnych wodniaków patroluje jeziora i kanały na Warmii i Mazurach podczas tego, długiego weekendu. Odpoczywający na wodzie i nad wodą mogą...

Zamknij
RadioOlsztynTV