Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Za kilka dni upragnione wakacje. Co zrobić, by były bezpieczne?

W piątek rozpoczną się wakacje. Jak co roku, przed sezonem urlopowym apelujemy do Państwa o bezpieczne zachowania, na drogach, na wodzie, w polu, podczas upałów, a nawet podczas grillowania.

Co roku podczas wakacji dochodzi do wielu tragedii, których można byłoby uniknąć. Podczas minionego lata w całym kraju utonęło 167 osób. To mniej niż w latach poprzednich, ale wciąż zbyt dużo.

W miniony długi weekend w jeziorze Tałty w Mikołajkach utonęła 8-latka. Sternik nie miał uprawnień, a dziecko znajdowało się pod pokładem motorówki i nie miało szans na przeżycie.

Trzeba pamiętać o założeniu kamizelki ratunkowej, która może uratować życie. Wypoczywający nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi żeglarze Powinni obserwować maszty świetlne, które informują o załamaniu pogody i zagrożeniach, które mogą się pojawić.

Nad bezpieczeństwem żeglarzy czuwają ratownicy MOPR. Pomoc można uzyskać pod numerami alarmowymi 984 lub 601 100 100.

Do dyspozycji wodniaków na mazurskim szlaku jest pięć wodnych karetek pogotowia. Zespoły ratownictwa medycznego są wyposażone w specjalistyczny sprzęt do monitorowania pacjentów i ratowania życia. Karetki mogą udzielać pomocy bezpośrednio na wodzie. Można je wezwać dzwoniąc pod numery alarmowe 112 lub 999.

Od soboty na Warmii i Mazurach będą działać w sumie 42 kąpieliska. Woda w nich jest systematycznie badana przez sanepid. Jakość wody można sprawdzać na bieżąco na stronach sanepidu.

Wakacje to także czas prac polowych, przy których często pomagają dzieci rolników. W ubiegłym roku do KRUS zgłoszono ponad 12 tysięcy wypadków, 45 z nich było śmiertelnych.

Zdecydowanie najwięcej osób ginie w wakacje w wypadkach drogowych. Ich najczęstszymi przyczynami są nadmierna prędkość. Wiele osób nadal siada za kierownicą pod wpływem alkoholu. O rozsądek i rozwagę apeluje policja.

Rodzice powinni pamiętać, że jest możliwość wcześniejszego poproszenia policji o kontrolę autokarów, którymi nasze pociechy jada na kolonię. Wtedy będą mieli pewność, że pojazd jest sprawny, a kierowca trzeźwy.

Apele o niezaśmiecanie lasów, nie palenie ognisk w miejscach niedozwolonych i nie wjeżdżanie samochodami do lasów – ponawiają leśnicy i przestrzegają, że mandaty za wysokie są wysokie.

O ważnych sprawach przypominają Leszek Tekielski i Wojtek Chromy

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za W. Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, bezpieczeństwo, wypoczynek, jeziora, życie, wakacje, kąpiel
Podstawową opiekę zdrowotną czekają zmiany. Będzie więcej profilaktyki i diagnostyki

Profilaktyka musi być fundamentem piramidy świadczeń w opiece zdrowotnej. Profilaktyka powinna pomagać nam utrzymywać się jak najdłużej w dobrym zdrowiu – poinformował w poniedziałek minister zdrowia...

Zamknij
RadioOlsztynTV