Radni Stawigudy udzielili poręczenia społecznego zawieszonej wójt
Radni pod olsztyńskiej gminy Stawiguda na czwartkowej sesji jednogłośnie udzielili poparcia społecznego zawieszonym przez prokuraturę w czynnościach służbowych wójt i sekretarz gminy. Mamy nadzieję, że obie panie jak najszybciej wrócą do pracy – mówili radni.
Radni w uchwale zapewnili, że zarówno wójt, jak i sekretarz gminy nie będą utrudniały prowadzonego w ich sprawie postępowania i będą się stawiały na każde wezwanie. Przyjęcie uchwały zebrani na sali sołtysi i radni przyjęli oklaskami. W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że nieobecność wójt i sekretarz negatywnie wpływa na działalność gminy, na możliwość podejmowania ważnych decyzji m.in. gospodarczych. Pani wójt została wybrana na stanowisko w demokratycznych wyborach, dostała od mieszkańców mandat zaufania społecznego i do dziś cieszy się dużym zaufaniem społecznym i ma nieposzlakowaną opinię – zauważył przewodniczący rady gminy Grzegorz Wieczorek.
Wójt gminy Stawiguda została zatrzymana przez CBA 1 grudnia. Prokuratura Krajowa w Białymstoku zarzuciła jej przekroczenie uprawnień podczas naboru pracowników na stanowiska urzędnicze w urzędzie. Razem z wójt zatrzymano sekretarz gminy i pracownika olsztyńskiego oddziału NIK. Wszyscy są na wolności ponieważ wpłacili poręczenia majątkowe, ale prokuratura zabroniła wójt i sekretarz pracy w urzędzie. Sprawa zszokowała nie tylko mieszkańców Stawigudy, ale wielu innych samorządowców ponieważ wójt Stawigudy pracowała w urzędzie od wielu lat, była bliską współpracownicą poprzedniego (nieżyjącego dziś) wójta, który wiele razy wygrywał konkursy samorządowe w regionie i kraju.
Zastępca wójta Stawigudy Jarosław Organiściak od razu po zatrzymaniu pani wójt publicznie mówił, że nie wierzy w prawdziwość stawianych jej zarzutów. Podczas czwartkowej sesji Wieczorek powiedział, że uchwała jest kolejnym krokiem, jaki lokalna społeczność wykonała w stosunku do zatrzymanej pani wójt i sekretarz. Wcześniej wszyscy sołtysi, oprócz, dwóch, którzy akurat byli w delegacji i nie było ich w gminie, udzielili poparcia społecznego, które zostało przekazane adwokatom obu pań. Pismo podobnej treści przekazaliśmy też panu wojewodzie. Jego zapewniliśmy, że zastępca wójta może w pełni kierować gminą, zrobiliśmy to po to, by nie było zarządu komisarycznego – wyjaśnił Wieczorek.
Szefowa białostockiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej Iwona Kruszewska powiedziała, że na tym etapie sprawy nie może udzielić o niej żadnych nowych informacji. Wiem, że opinia publiczna oczekuje informacji i działań niemal z godziny na godzinę, ale praca śledczych tak nie wygląda. My starannie gromadzimy w tej sprawie materiał dowodowy – powiedziała prok. Kruszewska. Przyznała, że jeśli radni Stawigudy wyślą do prokuratury treść podjętej w czwartek uchwały o udzieleniu poręczenia społecznego wówczas śledczy się do niej ustosunkują. Nie mogę powiedzieć, czy wpłynie to na naszą decyzję o zawieszeniu w czynnościach pani wójt. To będzie zależało na pewno od etapu sprawy, nam jako prokuraturze najbardziej zależy na zapewnieniu prawidłowego toku postępowania – powiedziała prok. Kruszewska.
Sprawa zatrzymania wójt Stawigudy przez CBA w lokalnych mediach zyskała drugie dno, ponieważ ujawniono, że jedną z osób, pod które miały być w gminie „ustawione” konkursy była synowa prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Grzymowicz stanowczo zaprzeczył, by jego synowa dostała pracę w nieuczciwy sposób. W rozmowie z olsztyńską „Gazetą Wyborczą” Grzymowicz powiedział: Przecież to na mnie się szykują. We mnie chcą uderzyć dotykając po drodze całą moją rodzinę, bo widzą, że nie mają jak się dobrać do mnie. To karygodne.
Stawiguda to gmina bezpośrednio sąsiadująca z Olsztynem, w kilku jej wsiach w ostatnich latach deweloperzy zbudowali osiedla mieszkaniowe uznawane za „sypialnie Olsztyna”.
(PAP/as)