Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pszczelarze z Warmii i Mazur stawiają domki do apiterapii. Powietrze z ula lekiem na osłabienie i stres

Oddychanie powietrzem z ula to nowy trend w pszczelarstwie i apiterapii, czyli leczeniu produktami pszczelimi. W Polsce są już gospodarstwa pasieczne, gdzie można się poddać takiemu zabiegowi.

Oddychanie powietrzem z ula jest możliwe w specjalnych domkach. W ich podłodze mieszczą się wbudowane ule. Dachem tych uli jest podłoga domku, do którego mogą wchodzić ludzie. Płaszczyzna oddzielająca ule od domku jest zbudowana tak, że nie pozwala owadom wlecieć do środka domku, ale bez problemów wydostają się z ula zapachy miodu i propolisu, słychać także brzęczenie pszczół.

Jak otwieram ul, to czuję ten wyjątkowy zapach. Dlatego zdecydowałem się na domek do apiterapii

– powiedział szef Warmińsko-Mazurskiego Związku Pszczelarzy Józef Zysk. Dodał, że powietrze z ula przesycone jest wyjątkowo aromatycznymi zapachami. Koją one nerwy, pozwalają się uspokoić i wyciszyć.

Specjaliści twierdzą, że aromaty te są wskazane dla osób osłabionych, znerwicowanych, wiecznie zmęczonych. Ja kocham pszczoły, dlatego rodzinę i znajomych będę do mojego pszczelego domku zapraszał, komercyjnie nie będę go udostępniał

– podsumował Józef Zysk.

Pszczelarz przyznał, że stawianie domków do oddychania powietrzem z ula to w jego ocenie nowe możliwości zarobkowania dla gospodarstw pasiecznych.

Sprzedaż produktów pszczelich jest uzależniona od wielu czynników. Korzystanie z takiego domku może się odbywać praktycznie co dnia od wiosny do jesieni, niezależnie od pogody. Pszczelarze mówią, że takie domki będą coraz powszechniejsze.

W Polsce pojawiły się już gospodarstwa pasieczne i agroturystyczne, które komercyjnie umożliwiają korzystanie z domków do apiterapii.

Autor: PAP/J.Kiewisz-Wojciechowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, pszczoły, miód, ul, terapia, pasieka, pszczelarz, owady, ule, domki, pszczelarstwo
Bliższe Spotkania – 20.05.2020

Pszczoły i trawniki to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiała Iza Malewska.  „Jeśli pszczół zabraknie, ludzkość przetrwa cztery lata” – powiedział Albert Einstein. 20...

Zamknij
RadioOlsztynTV