Bliższe Spotkania – 20.05.2020
Pszczoły i trawniki to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiała Iza Malewska.
„Jeśli pszczół zabraknie, ludzkość przetrwa cztery lata” – powiedział Albert Einstein. 20 maja obchodzony jest – ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych – Światowy Dzień Pszczół.
Pszczoły każdemu z nas kojarzą się z miodem. To najbardziej znany pszczeli produkt, ale nie jedyny. Od pszczół pozyskuje się także wosk, mleczko pszczele, pyłek kwiatowy, kit pszczeli. Pszczoły zbierając nektar i pyłek kwiatów zapylają wiele cennych gatunków roślin na przykład drzewa i krzewy owocowe. Niestety te pożyteczne owady masowo wymierają z powodu chorób, zanieczyszczenia środowiska, stosowania środków ochrony roślin oraz likwidacji naturalnych łąk.
Czy ostatnio pogoda zaszkodziła pszczołom i czy w tym roku nie zabraknie nam miodu? Z Józefem Zyskiem, prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, właścicielem pasieki w okolicach Lidzbarka Warmińskiego rozmawiała Anna Minkiewicz-Zaremba.
Gdy zabraknie pszczół ludzkości będzie groził głód. Można im pomóc między innymi sadząc w ogrodzie rośliny miododajne. Jakie rośliny najlepiej sadzić, żeby przyciągnąć pszczoły a jakie, żeby odstraszać komary – radziła dr Beata Płoszaj-Witkowska z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa z Katedry Ogrodnictwa na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie.
Sadzić roślin miododajnych nie musi Andrzej Sulej, przyrodnik, emerytowany nauczyciel przyrody, mieszkaniec Jurkowa w sercu Puszczy Boreckiej, z którym rozmawiała Anna Minkiewicz – Zaremba.
Każdy z nas chciałby mieć piękny, zielony trawnik. Jak założyć trawnik i jak go pielęgnować – radziła Joanna Wołejszo, architekt krajobrazu.
Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska