Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pszczelarze z całej Polski spotkali się w Lidzbarku Warmińskim

Opryski chemiczne upraw mogą być zabójcze dla pszczół

W niedzielę zakończył się 3-dniowy Ogólnopolski Dzień Pszczelarza.

Właściciele pasiek z całego kraju mówili o swoich problemach. W każdym regionie są one bardzo podobne.

– Jednym z istotnych są przeprowadzane przez rolników opryski pól, co powoduje wymieranie pszczół. Jeśli rolnik prowadzi oprysk, gdy pszczoły oblatują daną plantację, to te pszczoły są po prostu trute – mówi Jan Janczak z Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego z Lublina.

00:00 / 00:00

– Opryski z pszczołami da się pogodzić, jeśli opryski wykonuje się w nocy, gdy pszczoły są w ulach. Jestem i pszczelarzem, i rolnikiem. Mam 15 hektarów, wykonuję opryski, ale jeszcze nigdy nie wytrułem pszczół ani swoich, ani sąsiada – przekonuje zaś Ryszard Nowakowski z okolic Gniezna.

00:00 / 00:00

Rolnicy, którzy zostaną złapani na truciu pszczół muszą liczyć się z karami. Najczęściej są im obcinane dopłaty bezpośrednie. Kolejny pszczelarski problem to choroby. Na Warmii i Mazurach w ostatnich tygodniach kilkukrotnie wykrywano amerykańskiego zgnilca pszczół. Choroba ta pojawia się także w innych regionach. Według niektórych pszczelarzy, jest wina m.in.rosnącej mody na pszczelarstwo.

– Pojawili się amatorzy, którzy mają 2-3 ule i nie wiedzą, jak właściwie dbać o pszczoły. A potem te choroby przenoszą się na inne, znacznie większe pasieki – twierdzi Kazimierz Sowa z firmy pszczelarskiej z Małopolski.

00:00 / 00:00

Na Warmii i Mazurach amerykańskiego zgnilca pszczół‚ wykryto w ostatnich tygodniach w czterech gminach w powiecie braniewskim, jednej w powiecie olsztyńskim oraz jednej w powiecie elbląskim.

Pszczoły oprócz warrozy zagrożone są „zgnilcem amerykańskim”

(apie/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w miód, pszczelarstwo
Choroba w pasiece w powiecie lidzbarskim

Zgnilec amerykański - taka choroba zaatakowała pszczoły na terenie powiatu lidzbarskiego. Odkryto ją w pasiece w Augustynach w gminie Orneta. Zagrożony teren to: od zachodu -...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV