Przybywa wniosków o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności. To efekt COVID-19
Kilkaset wniosków miesięcznie o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności wpływa do Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Olsztynie. To efekt zakończenia okresu przedłużania tych orzeczeń, który obowiązywał z powodu pandemii COVID-19.
Teraz wszystkie osoby, których orzeczenia tracą ważność z końcem tego miesiąca, muszą dopełnić formalności. Jak wyjaśnił przewodniczący Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Olsztynie Leszek Ostaszewski, dokumenty należy złożyć osobiście lub przesłać pocztą w formie papierowej. Osobiście muszą stawić się osoby, które chcą przedłużyć ważność karty parkingowej dla niepełnosprawnych. To potrzebny dokument, jak podkreślił Arkadiusz Dowejko z Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.
Poczynając od wielu ulg dla osób niepełnosprawnych głównie dotyczy to orzeczeń o stopniu umiarkowanym i znacznym. Potrzebne jest to dla pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne, aby dalej ubiegać się o dofinansowanie do kosztów wynagrodzenia. To chodzi też o karty parkingowe dla niepełnosprawnych, które wydawane są na podstawie orzeczeń
– powiedział Dowejko.
Teraz nawet 400 tys. niepełnosprawnych osób w Polsce musi składać wnioski o nowe orzeczenie o niepełnosprawności. Jeśli dokumenty zostaną złożone do końca września, orzeczenie zostanie automatyczne przedłużone do czasu wydania nowego orzeczenia przez Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Urzędnicy mają na to nie więcej niż miesiąc lub w sprawach skomplikowanych do dwóch miesięcy.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski