Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prywatne przychodnie i gabinety lekarskie w długach

Rosną długi prywatnych przychodni zdrowia i gabinetów lekarskich. W drugim kwartale tego roku wyniosły one 162 mln złotych – podał Krajowy Rejestr Długów.

Prywatna opieka zdrowotna obejmuje przychodnie i gabinety lekarskie, a także pracownie rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne oraz praktykę pielęgniarek i położnych. W ostatnim czasie w tym sektorze ok. 14 procent wzrosły ceny usług, ale jednocześnie Polacy zaczęli mniej wydawać na tego rodzaju usługi prywatne.

Największe zaległości finansowe mają specjalistyczne gabinety lekarskie, w tym dentyści i fizjoterapeuci. Najbardziej wzrosły tam także ceny usług – średnio o 45 do 60 proc.

Prywatna opieka medyczna ma kilku głównych wierzycieli – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Wierzycielami branży prywatnych usług medycznych są w głównej mierze banki, firmy leasingowe i faktoringowe. Lekarze, rehabilitanci, fizjoterapeuci, położne są im winni w sumie 71 mln zł.

00:00 / 00:00

Przychodnie i gabinety zalegają także z regulowaniem należności u operatorów telefonii, Internetu, dostawców prądu i ciepła. Najwięcej zaległości mają prywatne przychodnie i gabinety z województwa mazowieckiego – 37,8 mln zł. Kolejny jest Śląsk, a za nim Wielkopolska. Najmniej obciążone są placówki z województwa świętokrzyskiego.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lekarz, długi, położna, dentysta, przychodnia, gabinet lekarski
Lekarze mogą zlecać więcej badań, ale jeszcze tego nie robią. Dlaczego?

Jest więcej badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny w ramach NFZ. To jedna ze zmian, które od dziś wchodzą w życie w ramach zapowiedzianej przez...

Zamknij
RadioOlsztynTV