Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lekarze mogą zlecać więcej badań, ale jeszcze tego nie robią. Dlaczego?

Jest więcej badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny w ramach NFZ. To jedna ze zmian, które od dziś wchodzą w życie w ramach zapowiedzianej przez resort zdrowia tzw. reformy POZ. Okazuje się jednak, że na razie lekarze nie kierują pacjentów na takie badania. Dlaczego?

Diagnostyka niedoboru żelaza oraz poziomu wit. B12, reumatoidalne zapalenie stawów, wirusowe zapalenie wątroby typu C oraz obecność paciorkowców – to będzie można sprawdzić dzięki badaniom, na które mogą kierować lekarze rodzinni.

Pamiętajmy, że o konieczności wykonania tych badań nadal – jak do tej pory – decyduje lekarz. To on na podstawie stanu zdrowia pacjenta wystawia zlecenie na diagnostykę

– mówi rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ Magdalena Mil.

00:00 / 00:00

Okazuje się jednak, że na razie lekarze nie kierują pacjentów na takie badania. Jak powiedziała nam Anna Osowska, lekarz POZ w Sępopolu i prezes warmińsko-mazurskiego oddziału Porozumienia Zielonogórskiego, zmiany te są wprowadzane w pośpiechu i mogą wywołać zamieszanie, bo lekarze nie znają jeszcze szczegółów dotyczących finansowania tych badań.

Na razie lekarze czekają na porozumienia i wytyczne dotyczące sposobu rozliczania świadczeń, a przychodnie nie mają jeszcze aneksów umów z NFZ dotyczących finansowania koszyka badań.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lekarz, badania, diagnostyka
Badania wykazały, że optymiści żyją dłużej

Badanie z udziałem 160 tys. kobiet pokazało, że optymiści żyją średnio dłużej od pesymistów. Mają przy tym większe szanse przekroczyć 90 lat. Chcesz dłużej żyć? Popracuj...

Zamknij
RadioOlsztynTV