Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Profilaktyka raka – badania, które ratują życie. Posłuchaj audycji Na zdrowie

Czwartego lutego obchodziliśmy dzień walki z rakiem. Liczba cierpiących na nowotwory w Polsce rośnie.

Rocznie odnotowuje się ok. 165 tys. nowych przypadków. Rak jest drugą przyczyną zgonów w kraju. W Polsce u mężczyzn najczęściej diagnozowany jest rak gruczołu krokowego, potem rak płuca a następnie rak jelita grubego. U kobiet jest to rak piersi, rak płuca i coraz częściej rak jelita grubego. Najwięcej zgonów w obu grupach powoduje rak płuca.  Najwięcej osób z powodu tego nowotworu umiera w województwie warmińsko-mazurskim.

Nałogowi palacze mogą skorzystać z badań przesiewowych w kierunku raka płuca. Wczesne wykrycie nowotworu płuc możliwe jest dzięki niskodawkowej tomografii komputerowej. Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca zaplanowany jest na lata 2020-2023. Badanie kierowane jest do osób m. 50 a 74 rokiem życia, długotrwale palących tytoń, u których okres abstynencji jest nie dłuższy niż 15 lat. Koordynatorem programu w Polsce północnej jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. To tam mogą zgłaszać się na badanie mieszkańcy Warmii i Mazur. Więcej informacji na stronie https://zbadajswojepluca.uck.pl

Panie powinny wykonywać badania przesiewowe w kierunku raka piersi i szyjki macicy. Pandemia ograniczyła do nich dostęp. W województwie warmińsko-mazurskim, według informacji Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie, w 2019 r. wykonano 42 018 badań mammograficznych a w 2020 r. 30 518. Natomiast w kierunku raka szyjki macicy w 2019 wykonano 24 112 badań cytologicznych a w 2020 r – 14 386.

Po przerwie spowodowanej pandemią w trasę ponownie wyruszyły Mammobusy. Harmonogram ich stacjonowania można znaleźć na stronie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ w Olsztynie.

O tym jak ważna jest profilaktyka w walce z rakiem mówiły w audycji Na zdrowie: prof. Anna Doboszyńska – pulmonolog, dr Ewa Wasilewska-Teśluk – konsultant wojewódzki w dziedzinie radioterapii onkologicznej ze szpitala MSWiA Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii w Olsztynie oraz Aleksandra Kuczko z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ w Olsztynie.

Posłuchaj audycji Na zdrowie

00:00 / 00:00

Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rak
operacja, zdrowie, szpital
Rak jajnika- co warto wiedzieć o tej podstępnej chorobie? Posłuchaj audycji Na Zdrowie

Coraz więcej osób, które mają powikłania po przechorowaniu Covid-19 zgłasza się do specjalistów. Takich pacjentów przyjmuje między innymi Przychodnia i Szpital Pulmonologiczny w Olsztynie, w którym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV