Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Diagnoza: rak jelita grubego. Jak nie dać szansy chorobie?

Powinniśmy bać się raka a nie kolonoskopii, która ratuje życie. Gościem audycji Diagnoza był konsultant wojewódzki w dziedzinie gastroenterologii dr n. med. Tomasz Arłukowicz.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Rocznie o chorobie dowiaduje się około 20 tysięcy Polaków, w tym samym czasie umiera 12 tysięcy osób.

Województwo warmińsko-mazurskie charakteryzuje się jednym z najwyższych wskaźników zachorowalności na raka jelita grubego w Polsce i zarazem najkrótszym czasem średniego przeżycia pacjenta z rozpoznaną chorobą. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, dlatego po 50. roku życia każdy powinien wykonać kolonoskopię. Marzec jest miesiącem świadomości raka jelita grubego. Co robić, aby nie dać szansy chorobie?

Posłuchaj rozmowy Agnieszki Lipczyńskiej z doktorem Tomaszem Arłukowiczem.

Posłuchaj Diagnozy

00:00 / 00:00

Audycji Diagnoza można słuchać w Radiu Olsztyn w każdą środę po godzinie 22.

Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w zdrowie, nowotwór, rak, leczenie, badanie, choroba, kolonoskopia
Lekarze z Iławy nigdy wcześniej nie operowali tak olbrzymiego guza

14-kilogramowego guza jajnika wycięli pacjentce lekarze z Powiatowego Szpitala w Iławie. Kobieta trafiła na stół operacyjny Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w stanie zagrożenia życia. Pacjentka miała niewydolność krążeniowo-oddechową....

Zamknij
RadioOlsztynTV