Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Partie tworzą listy do europarlamentu. Ma być więcej mandatów i silni liderzy

Parlament Unii Europejskiej

Partie polityczne tworzą listy kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Liderów wszystkich ugrupowań w okręgu obejmującym Warmię, Mazury i Podlasie powinniśmy poznać najpóźniej w przyszłym tygodniu.

We wrześniu minionego roku posłowie i posłanki zatwierdzili decyzję Rady Europejskiej o zwiększeniu liczby mandatów w Parlamencie Europejskim do 720 na kadencję 2024-2029. To oznacza, że zwiększy się również liczba europosłów z Polski. W tej chwili mamy ich 52, a będziemy wybierać 53.

Podział mandatów między regiony związany jest z frekwencją w danym okręgu. Im wyższa tym możliwa jest większa liczba mandatów do obsadzenia. Teraz Warmia, Mazury i Podlasie mają trzech europosłów: Karola Karskiego i Krzysztofa Jurgiela z PiS oraz Tomasza Frankowskiego z Platformy Obywatelskiej.

Do tej pory liderów list potwierdziła wyłącznie Koalicja Obywatelska. W okręgu numer 3 został nim aktualny poseł i wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Jacek Protas.

Zgodnie z wcześniejszymi medialnymi doniesieniami „jedynką” listy Prawa i Sprawiedliwości z Warmii, Mazur i Podlasia miał być były europoseł i prezes TVP Jacek Kurski. Tymczasem Wirtualna Polska podaje, że Komitet Polityczny PiS zdecydował dziś, że Jacek Kurski będzie „dwójką” na Mazowszu. Ma być także członkiem sztabu wyborczego PiS w czasie kampanii do Parlamentu Europejskiego. Natomiast jak podaje TVN24 były wiceszef MSWiA Maciej Wąsik miał otrzymać „jedynkę” na Podlasiu a zatem w okręgu numer 3 obejmującym także Warmię i Mazury.

Trzecia Droga zdecydowała, że wystawi własne listy do Parlamentu Europejskiego. Ich konstrukcji i liderów jeszcze nie znamy. Radio Olsztyn ustaliło jednak nieoficjalnie, że liderem listy Trzeciej Drogi w naszym okręgu ma zostać polityk ugrupowania Polska2050 Szymona Hołowni.

W przypadku Lewicy ostateczne decyzje mają zapaść jeszcze dziś po południu, a prezentacja list ma nastąpić w przyszłym tygodniu. Reporter Radia Olsztyn dowiedział się, że liderką z Warmii, Mazur i Podlasia będzie najprawdopodobniej Bożena Przyłuska.

Także dzisiaj ma zebrać się Rada Liderów Konfederacji i na tym spotkaniu mają zapaść ostateczne decyzje co do kształtu list. Niemal pewnym kandydatem na lidera Konfederacji w naszym okręgu numer 3 jest jednak Piotr Cezary Lisiecki z Ruchu Narodowego.

Autor: M. Lewiński/W. Chromy
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Warmia, Mazury, Parlament Europejski, Jacek Protas, Podlasie, Karol Karski, Rada Europejska, jedynki, Krzysztof Jurgiel, liderzy, Tomasz Frankowski, Piotr Cezary Lisiecki
Szefowie regionalnych struktur PO i PiS podsumowali wybory samorządowe

Platforma Obywatelska wygrała, ale Prawo i Sprawiedliwość też cieszy się z wyniku. W audycji Jeden na Jednego na antenie Radia Olsztyn szefowie regionalnych struktur dwóch największych...

Zamknij
RadioOlsztynTV