Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zgodę na docieplenie wyda konserwator wojewódzki

konferencja w sprawie miejskiej konserwator z udziałem mieszkanki bloku przy Zientary-Malewskiej w Olsztynie, poseł Lidii Staroń i wicewojewody Jana Maścianicy, fot. A. Socha

Miejski konserwator zabytków w Olsztynie nie będzie już zajmował się zabytkami, których właścicielem nie jest gmina Olsztyn. Kompetencje te wracają do wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Potwierdził to na dzisiejszej konferencji prasowej zwołanej przez poseł PO Lidię Staroń, wicewojewoda Jan Maścianica. Wicewojewoda wytknął miejskiej konserwator 3 kardynalne błędy przy rozpatrywaniu wniosku mieszkańców kamienic na Zatorzu o zgodę na docieplenie ich budynków.

Jednym z przykładów błędów podanych przez wicewojewodę jest sprawa kamienicy przy ul. Zientary-Malewskiej. (Jako pierwsze o kłopotach mieszkańców zabytkowego budynku z ociepleniem ścian poinformowało Radio Olsztyn). Mieszkańcy domu przez trzy lata nie mogli uzyskać zgody miejskiego konserwatora zabytków na docieplenie i to pomimo tego, że okoliczne budynki taką zgodę otrzymały. Na prace pozwolił w końcu konserwator wojewódzki.

Wicewojewoda stwierdził, że miejski konserwator zabytków w Olsztynie nie wykonywał zaleceń pokontrolnych i wchodził w spory z konserwatorem wojewódzkim, a skoro działał w jego imieniu to winien podporządkować się wskazaniom. W sprawach dociepleń budynków na Zatorzu nie stosował przepisu prawa budowlanego art. 34, który mówi o obowiązku uzgodnień decyzji remontowych z właścicielami budynków. Natomiast tutaj miejska konserwator ograniczała się do arbitralnej odmowy.

Zgodnie z prawem wszelkie formalności związane z dociepleniami budynków zabytkowych, remontem dachów czy wymianą okien zgodnie z obowiązującymi przepisami leżą w kompetencjach wojewódzkiego konserwatora zabytków jednak w Olsztynie wojewoda i prezydent miasta podpisali w styczniu 2009 roku porozumienie na mocy, którego kompetencje te przekazane zostały konserwatorom z ratusza. Teraz odebrano te kompetencje miejskiej konserwator. Porozumienie przestało obwiązywać 28 stycznia na wniosek prezydenta Piotra Grzymowicza.

Dla obecnych na konferencji prasowej przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych na Zatorzu oznacza to otwarcie drogi do uzyskania zgody na docieplenie. Tym bardziej, że zgodnie z prawem budynki do 12 metrów wysokości nie wymagają zgody konserwatora na docieplenie. (as)

Posłuchaj relacji Krzysztofa Kaszubskiego:

00:00 / 00:00

poseł Lidia Staroń pokazuje zdjęcie elewacji budynków na Zatorzu, fot. A. Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Juszczyszyn
Kontrowersyjne docieplenie

Potrzeba było 3 lat, by mieszkańcy jednej z kamienic na olsztyńskim Zatorzu, uzyskali zgodę na docieplenie budynku. Remont blokowała miejska konserwator zabytków. Jak argumentowała, kamienica znajdująca...

Zamknij
RadioOlsztynTV