Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prokuratura rozstrzygnie czy prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie popełnił przestępstwo. Zawiadomienie złożyło kilkudziesięciu sędziów

Fot. P.Getka

Kilkudziesięciu olsztyńskich sędziów podpisało się pod zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa zniszczenia dokumentów przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego.

Po południu zawiadomienie wpłynęło do Prokuratury Rejonowej Olsztyn Południe. Informację potwierdził rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie prokurator Krzysztof Stodolny.

00:00 / 00:00

Ich zdaniem prezes Sądu Rejonowego podczas zebrania sędziów tego sądu, działając jako przewodniczący zebrania, po przyjęciu do protokołu dokumentu w postaci podpisanego przez 31 sędziów wniosku o rozszerzenie porządku, działając w zamiarze bezpośrednim, dokonał zniszczenia dokumentu, którym nie miał prawa wyłącznie rozporządzać. Zdaniem zawiadamiającym dopuścił się przestępstwa z artykułu 231 kk. Jest to przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązku i z artykułu 276 kk, tj. zniszczenie dokumentów.

W piątek po południu w Sądzie Rejonowym w Olsztynie odbyło się zebranie sędziów tej instytucji. Sędzia Wojciech Krawczyk w imieniu 31 sędziów złożył wniosek o rozszerzenie porządku obrad o głosowanie nad trzema projektami uchwał. Apelowano w nich m.in. do prezesa Macieja Nawackiego o zaniechanie działań utrudniających sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi wykonywanie obowiązków. Do głosowania nad uchwałami nie doszło. Prezes przedarł projekty i zamknął obrady.

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki nie był zaskoczony złożonym zawiadomieniem.

00:00 / 00:00

Jest to sytuacja normalna w praktyce zawodowej sędziego. W sytuacji, w której grupa sędziów solidaryzuje się z jednym ze swoich członków, występują środku nacisku. Z tego rodzaju sytuacją muszę się zwyczajnie liczyć. W żaden sposób nie zmieni to mojego dalszego postępowania.

Prezes Nawacki dodał, że to nie pierwszy raz, kiedy składane są na niego zawiadomienia albo do Izby Dyscyplinarnej, albo do prokuratur.

Obliczone są one na efekt medialny, natomiast ich skuteczność jest zerowa

– stwierdził prezes Nawacki.

fot. Przemysław Getka

Autor: B.Gajlewska/A.Socha
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, prokuratura, Juszczyszyn, sąd rejonowy, prezes sądu, Maciej Nawacki
W Warmińsko-Mazurskiem ma powstać pięć nowych obwodnic. „Wierzę, że do 2027 roku zrealizujemy te inwestycje”

"Dołożymy wszelkich starań, aby do 2027 roku na Warmii i Mazurach powstały nowe obwodnice" - powiedział w Porannych pytaniach Radia Olsztyn poseł Prawa i Sprawiedliwości z...

Zamknij
RadioOlsztynTV