Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent Olsztyna: nie odwołamy się od decyzji ministerstwa ws. szubienic

Fot. K. Piasecka

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział, że z pomnika autorstwa Xawerego Dunikowskiego w Olsztynie „w trybie pilnym zostaną usunięte symbole komunizmu tj. sierp i młot”. Jednocześnie poinformował, że miasto nie odwoła się od decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchylającej ochronę pomnika.

Grzymowicz wydał w piątek oświadczenie związane z pomnikiem autorstwa Xawerego Dunikowskiego, który w połowie września decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przestał być pomnikiem – resort uchylił decyzję o wpisaniu go na listę zabytków.

Decyzja uchylająca ochronę pomnika czyni go obiektem ustawowo niechronionym i podlegającym rygorom Ustawy dekomunizacyjnej, jednak nie przesądza jednoznacznie o jego przyszłości. Z uwagi na to, że przyszłość pomnika wywoływała skrajne opinie, zamierzam zaprosić mieszkańców do szerokiej dyskusji dotyczącej jego dalszej obecności w przestrzeni Olsztyna, uwarunkowanej nowo zdefiniowanym przekazem ideowym, łącznie z nową nazwą monumentu. Niezależnie od tego faktu w trybie pilnym zostaną z pomnika usunięte symbole komunizmu tj. sierp i młot

– napisał w oświadczeniu prezydent Olsztyna.

W oświadczeniu Grzymowicz wprost stwierdził, że nie będzie odwoływał się od decyzji resortu kultury.

– To nie wystarczy – uważa Jerzy Szmit, były szef olsztyńskich struktur PiS i prezes Fundacji imienia Piotra Poleskiego.

Mam nadzieję, że te wszystkie wykrętne wypowiedzi, nie będą wreszcie przeszkadzały, by ten monument usunąć. Te zapowiedzi odkucia sierpa i młota, a może jeszcze głowy sołdata to absurdy. Piotr Grzymowicz chce za wszelką cenę zostawić to ponure świadectwa komunizmu w Olsztynie.

00:00 / 00:00

fot. P. Getka

– Ten pomnik stanowi historyczny element naszego miasta – mówił z kolei Robert Szewczyk, przewodniczący olsztyńskiej rady miasta z Platformy Obywatelskiej.

To świadek historii. Dzisiaj już nie jest pomnikiem komunistycznym ani propagującym komunizm. To jest miejsce, które przypomina o historii Olsztyna. Powinien być umieszczony w odpowiednim kontekście – mam nadzieję, że w przyszłym muzeum miasta Olsztyna – i taka powinna być jego wymowa.

00:00 / 00:00

Jakie będą dalsze działania? Odpowiedział wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

W zasadzie właściciel, czyli prezydent miasta, powinien ten pomnik usunąć z przestrzeni. Odbywa się to oczywiście zgodnie z procedurą, to znaczy wojewoda występuje do Instytutu Pamięci Narodowej o opinię w tym zakresie, a następnie stosowną decyzją nakazuje właścicielowi usunięcie go z przestrzeni publicznej i takie działania będziemy podejmować, mając nadzieję, że prezydent zrealizuje to, co nakazuje ustawa i to, o czym zresztą sam z w swoim oświadczeniu mówi.

00:00 / 00:00

– Obiekt powinien w całości zniknąć z Olsztyna – uważa Iwona Arent poseł PiS i prezes olsztyńskich struktur tych partii.

Nie ma podstaw do tego, by dziś był w przestrzeni Olsztyna, w tak eksponowanym miejscu. Pan prezydent powinien podjąć decyzję, żeby przenieść tej pomnik, jeśli nie chce go likwidować. Jest możliwość przeniesienia pomnika do muzeum.

00:00 / 00:00

Za usunięciem pomnika opowiada się Wojciech Kozioł, opozycjonista w czasach PRL.

To jedyna droga, chociaż wiemy, że najdroższa i najbardziej kosztowna, ale w oczach większości mieszkańców, którzy się tym interesują, to jest pomnik wdzięczności Armii Czerwonej i takim w pamięci pozostanie.

00:00 / 00:00

Zdaniem prezydenta Olsztyna przyszłość pomnika nie jest jasna. Piotr Grzymowicz chce zaprosić do dyskusji mieszkańców miasta.

Poniżej stanowisko Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza ws. przyszłości pomnika Xaverego Dunikowskiego

W związku z uchyleniem przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 19 maja 1993 roku, wpisującej do rejestru zabytków Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej informuję, że nie zamierzam się od niej odwoływać. Decyzja została wszczęta z urzędu i jest jednoznaczna w treści, wskazując, że istnienie pomnika w przestrzeni publicznej Olsztyna narusza „ważny interes państwa”. Uznając nadrzędność interesów i racji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozumiem, że z przytoczonych powyżej powodów monument powinien być usunięty lub powinny być mu nadane inne funkcje, całkowicie odległe od pierwotnych ideowych założeń pomnika.

Decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchylająca ochronę pomnika czyni go obiektem ustawowo niechronionym i podlegającym rygorom Ustawy dekomunizacyjnej, jednak nie przesądza jednoznacznie o jego przyszłości. Z uwagi na to, że przyszłość pomnika wywoływała skrajne opinie, zamierzam zaprosić mieszkańców do szerokiej dyskusji dotyczącej jego dalszej obecności w przestrzeni Olsztyna, uwarunkowanej nowo zdefiniowanym przekazem ideowym, łącznie z nową nazwą  monumentu. Niezależnie od tego faktu w trybie pilnym zostaną z pomnika usunięte symbole komunizmu tj. sierp i młot.

Z uwagi na znaczenie monumentu w tkance urbanistycznej miasta oraz jego wybitne walory artystyczne liczę na pogłębioną i rzeczową dyskusję, której celem będzie najlepiej rozumiany interes Olsztyna.

Z poważaniem

Piotr Grzymowicz,
Prezydent Olsztyna

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP) / K. Piasecka
Redakcja: M. Rutynowski / K. Ośko

Więcej w Piotr Grzymowicz, komunizm, szubienice, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uwaga
„Szubienice”, Baltic Pipe i rezygnacja Michała Dworczyka w audycji My, Wy, Oni

O olsztyńskich "szubienicach", gazociągu Baltic Pipe i rezygnacji Michała Dworczyka z funkcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozmawiali goście audycji My, Wy, Oni. Gośćmi Marka Lewińskiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV