Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezes PiS w Ełku: narodu bez godności i honoru nikt nie szanuje

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w Ełku

Najbliższe wybory parlamentarne będą najważniejszymi od 1989 roku – mówił w Ełku prezes Prawa i Sprawiedliwości. Jutro Jarosław Kaczyńskiego odwiedzi Olsztyn i Ostródę.

Swoje przemówienie w Ełku były premier rozpoczął od zagadnienia kryzysu.

Mamy kryzys, który zaczął się od pandemii, następnie zaostrzył się w różnych wymiarach ze względu na napad na Ukrainę. (…) Ta wojna ma wymiar europejski, a nawet światowy, pośrednio uczestniczą w niej państwa NATO, w tym Polska, a także USA. Działania rosyjskie doprowadziły do bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego, który dotyczy zarówno kwestii związanych z inflacją, ale także z sytuacją kredytów. Powstały zaburzenia regulacyjne w sferze finansów światowych. To też poniekąd odbija się na Polsce

– zaznaczył.

O regionie prezes PiS tym razem mówił niewiele. Nawiązał do wysokiego bezrobocia.

Były premier odpowiedział też na pytanie: czy rząd ugnie się pod naciskiem ekologów i wstrzyma budowę S16 do Ełku? Jak zapowiedział, rząd nie da się w tej materii zastraszyć.

Magazyny produktów rolnych

Prezes Kaczyński zapowiedział, że wkrótce powstanie państwowy holding zrzeszający firmy magazynujące produkty rolne. Jego zadaniem będzie wsparcie Krajowej Grupy Spożywczej w stabilizacji cen żywności na krajowym rynku.

Podczas spotkania z mieszkańcami Ełku lider PiS podkreślił, że jego ugrupowanie chce znacząco pomóc rolnikom w trudnym okresie.

00:00 / 00:00

Krajowa Grupa Spożywcza powstała z przekształcenia – w kwietniu tego roku – Krajowej Spółki Cukrowej, do której dołączono 14 podmiotów, takich jak m.in.: Elewarr, Danko, Małopolska Hodowla Ziemniaka, Kombinat Rolny Kietrz, Pomorsko-Mazurska Hodowla Buraka Cukrowego i Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego. Głównym celem holdingu jest zapobieganie zmowom cenowym i zapewnienie rolnikom możliwości zbytu produktów rolnych.

Jarosław Kaczyński w Ełku. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Walka z inflacją

Jarosław Kaczyński powiedział, że jednym ze sposobów walki z inflacją jest skłanianie banków do podnoszenia oprocentowania lokat i depozytów. Podczas spotkania z mieszkańcami Ełku wskazał, że rząd prowadzi ostrożną politykę antyinflacyjną, aby nie doprowadzić do zahamowania rozwoju gospodarczego. Lider PiS podkreślił, że wyższe oprocentowanie lokat bankowych ma zachęcić Polaków do oszczędzania.

Dodał, że działania zmierzające do obniżenia cen energii i paliw przyczyniają się do obniżenia inflacji. Jednocześnie mają one aspekt prospołeczny, bo pozwalają na obniżenie kosztów życia wszystkim obywatelom.

Rządowi PiS udało się uszczelnić finanse publiczne, dzięki czemu może przeznaczać około 80 miliardów złotych rocznie na politykę społeczną

– podsumował.

Jarosław Kaczyński w Ełku. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Godność i honor

Jarosław Kaczyński przekonywał, że narodu bez godności i honoru nikt nie szanuje, a jedynymi obrońcami jest Prawo i Sprawiedliwość. Dodał, że głównym celem koalicji rządzącej jest poprawa życia Polaków.

Polska poważna i rozwijająca się – to Polska, która wielu się nie podoba. Dlatego nasza droga wybrana w interesie rozwoju kraju i poprawy życia Polaków nie jest łatwa pomimo kryzysu, ale ciągle idziemy do przodu.

Wiara i wartości

Podczas spotkania z mieszkańcami Ełku Jarosław Kaczyński mówił, że partia nie chce narzucać nikomu wiary, systemu wartości i orientacji. Jak przekonywał, to chrześcijaństwo stworzyło model społeczny najbardziej życzliwy jednostce i jej prawom.

00:00 / 00:00

Dodał, że państwo powinno być wobec obywateli empatyczne i pomagać im.

Wojna na Ukrainie

W Ełku prezes PiS mówił o wojnie w Ukrainie, którą wywołała Rosja. Jak podkreślał, ma ona już wymiar europejski, a nawet światowy. Były premier zwrócił uwagę, że zbrodnicze działania Moskwy i Władimira Putina doprowadziły do międzynarodowego kryzysu.

00:00 / 00:00

Stabilny rząd

Lider PiS przyznał, że sytuacja ogólnoświatowa jest trudna, dlatego Polska potrzebuje stabilnego i odpowiedzialnego rządu. W Ełku Kaczyński namawiał swoich sympatyków do większej mobilizacji przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi.

Jarosław Kaczyński w Ełku. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Najbliższe wybory

Jarosław Kaczyński powiedział, że najbliższe wybory parlamentarne będą „na miarę tych z 1989 roku”. Apelował do członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości, by aktywnie włączyli się w walkę o głosy.

Dodał, że zwycięstwo jego formacji w wyborach będzie „w interesie narodu polskiego”.

Wybory parlamentarne odbędą się jesienią przyszłego roku.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w Ełku

Wcześniej szef PiS był w Suwałkach, gdzie mocno krytykował opozycję. Podczas spotkań w całej Polsce Jarosław Kaczyński prezentuje dokonania rządu Zjednoczonej Prawicy. Prezes PiS mówi również o planach ugrupowania na najbliższą przyszłość.

Spotkanie w Ełku to pierwszy dzień wizyty Jarosława Kaczyńskiego w województwie warmińsko-mazurskim. W niedzielę będzie w Olsztynie i Ostródzie.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w Suwałkach. Fot. PAP/Artur Reszko

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR/TT/M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ełk, Jarosław Kaczyński, prezes PiS
Charakterystyczny most w Ełku będzie zamknięty

Ostatnia w tym roku okazja, by w ten weekend przejść po tzw. niebieskim moście na rzece Ełk. Potem obiekt zostanie zamknięty. Charakterystyczny, niebieski most łączy ul....

Zamknij
RadioOlsztynTV