Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Prezes Izby Rolniczej: Teraz cała Polska będzie walczyć z ASF
Czekamy na specustawę, która pomoże rzeczywiście walczyć z Afrykańskim Pomorem Świń – tak mówią rolnicy z Warmii i Mazur. W Olsztynie trwa Walne Zgromadzenie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.
ASF to problem, który cały czas wywołuje najwięcej emocji. Rolnicy, który zajmują się hodowlą trzody chlewnej twierdzą, że wciąż działania, które miałyby zapobiegać rozprzestrzenianiu się Afrykańskiego Pomoru Świń są niewystarczające. Izba Rolnicza wcześniej przekazała ministerstwu rolnictwa swoje stanowisko, w którym domaga się m.in. znacznego ograniczenia liczebności dzików, które są odpowiedzialne za rozwój choroby. Na Warmii i Mazurach do tej pory było 20 ognisk ASF w gospodarstwach rolnych – ostatnie wykryto pod koniec września.
– Wprowadzenie specustawy dotyczącej odstrzału sanitarnego dzików jest konieczne – mówi prezes Izby Rolnej w Olsztynie Jan Heichel.
Czekamy na specustawę, która w jakiś sposób to uporządkuje. Szkoda, że zmarnowaliśmy 4 lata. Do tej pory trzy województwa ściany wschodniej walczyły z ASF, teraz już cała Polska będzie walczyć.
Specustawa ma trafić pod obrady na kolejnym posiedzeniu Sejmu. Zakłada ona m.in. angażowanie myśliwych do odstrzału, a także daje nowe uprawnienia wojsku i policji. Izba Rolnicza chce utworzyć specjalne komisje do spraw monitorowania strat spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz zwalczania wirusa ASF.
Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Chmielewska