Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezes Izby Rolniczej: Teraz cała Polska będzie walczyć z ASF

Fot. fotolia.com

Czekamy na specustawę, która pomoże rzeczywiście walczyć z Afrykańskim Pomorem Świń – tak mówią rolnicy z Warmii i Mazur. W Olsztynie trwa Walne Zgromadzenie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

ASF to problem, który cały czas wywołuje najwięcej emocji. Rolnicy, który zajmują się hodowlą trzody chlewnej twierdzą, że wciąż działania, które miałyby zapobiegać rozprzestrzenianiu się Afrykańskiego Pomoru Świń są niewystarczające. Izba Rolnicza wcześniej przekazała ministerstwu rolnictwa swoje stanowisko, w którym domaga się m.in. znacznego ograniczenia liczebności dzików, które są odpowiedzialne za rozwój choroby. Na Warmii i Mazurach do tej pory było 20 ognisk ASF w gospodarstwach rolnych – ostatnie wykryto pod koniec września.

– Wprowadzenie specustawy dotyczącej odstrzału sanitarnego dzików jest konieczne – mówi prezes Izby Rolnej w Olsztynie Jan Heichel.

Czekamy na specustawę, która w jakiś sposób to uporządkuje. Szkoda, że zmarnowaliśmy 4 lata. Do tej pory trzy województwa ściany wschodniej walczyły z ASF, teraz już cała Polska będzie walczyć.

00:00 / 00:00

Specustawa ma trafić pod obrady na kolejnym posiedzeniu Sejmu. Zakłada ona m.in. angażowanie myśliwych do odstrzału, a także daje nowe uprawnienia wojsku i policji. Izba Rolnicza chce utworzyć specjalne komisje do spraw monitorowania strat spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz zwalczania wirusa ASF.

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sejm, rolnicy, hodowla, dzik, Izba Rolnicza, specustawa, ASF
Rolnicy mogą sprzedawać wyroby bez pośredników. Do 20 grudnia można składać wnioski na małe przetwórstwo

Sery, dżemy, szynki - własne wyroby i przetwory mogą bez pośredników sprzedawać rolnicy, a mogą też otrzymać na to dofinansowanie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV