Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezes Elewarru o programie „Spichlerz Północy”. Posłuchaj Porannych Pytań z Elbląga

Fot. M. Stankiewicz

– Rządowa spółka Elewarr przede wszystkim utrzymuje państwową rezerwę zbóż, przechowywanych na wypadek głodu czy sytuacji kryzysowych w 17 magazynach zlokalizowanych w całej Polsce. To pszenica i żyto do konsumpcji – przypomina Hubert Grzegorczyk, prezes spółki Elewarr w Porannych Pytaniach z Elbląga.

Spółka zajmuje się też skupem zbóż na inne cele. Na północy elewatory są zlokalizowane w Braniewie, Pieniężnie, Ornecie i Bartoszycach oraz na Żuławach w Malborku. Na bazie tych obiektów w ubiegłym roku ogłoszony został program ich modernizacji pod szyldem „Spichlerz Północy”. W najbliższych latach przejdą one proces przebudowy i rozbudowy, żeby zwiększyć potencjał magazynów. Pozwoli to na rozszerzenie współpracy z rolnikami z tych terenów i umożliwi przyjmowanie m.in. kukurydzy czy bobiku.

Jak podkreśla Hubert Grzegorczyk, Elewarr dziś współpracuje z 10 tysiącami rolników w kraju, oferując im jako państwowa spółka odbiór plonów i pewną zapłatę. Pierwszy ze spichlerzy północy poddany modernizacji będzie obiekt w Braniewie – już ogłoszony został przetarg, który wyłoni głównego wykonawcę.

Elewarr liczy też na możliwości w transporcie zbóż, jakie otwierają się dzięki budowie drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Ogromna może być rola portu w Elblągu, który będzie wspierał porty Trójmiasta.

Posłuchaj rozmowy Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Fot. M. Stankiewicz

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, port, Poranne Pytania, Braniewo, zboża, Studio Elbląg, Elewarr
W Elblągu trwa produkcja świec dla walczącej Ukrainy

Puszki po jedzeniu lub karmie dla zwierząt, końcówki świec, niedopalone znicze, świeczki oraz parafina. To rzeczy, na które czekają wolontariuszki z Elbląga, które włączyły się w...

Zamknij
RadioOlsztynTV