Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Prawda znowu zwyciężyła”. Mecenas Lech Obara o wyroku ws. filmu telewizji ZDF

Lech Obara

Krakowski sąd drugiej instancji podtrzymał wcześniejszy wyrok sądu ws. przeprosin niemieckiej telewizji ZDF za treści pokazane w filmie „Nasze matki, nasi ojcowie”.

Chodziło o przedstawienie partyzanckiego oddziału Armii Krajowej, jako organizacji antysemickiej. Przeprosiny ukażą się w po polsku w Programie 1 Telewizji Polskiej i po niemiecku na kanałach ZDF.

Sprawę rozpoczął 96-letni kpt. Zbigniew Radłowski. Powstaniec warszawski i więzień niemieckiego obozu śmierci w Auschwitz. Oskarżył telewizję ZDF i producenta serialu o naruszenie prawa do tożsamości, godności i dumy narodowej oraz prawa do wolności od mowy nienawiści.

To powód do radości, bo to wyrok skierowany przeciwko kłamstwom historycznym. Natomiast jest też powód do niepokoju, bo ta sama telewizja do tej pory nie wykonała wyroku w sprawie Karola Tendery

– mówi mecenas Lech Obara z Olsztyna, który pracował nad podobnymi sprawami, dotyczącymi kłamstw historycznych.

00:00 / 00:00

Jak dodał Lech Obara, stało się tak, bo w lipcu 2018 roku Federalny Trybunał sprawiedliwości Niemiec uznał, że polski wyrok jest sprzeczny z porządkiem publicznym w tym kraju. Tym samym dał tamtejszym sądom możliwość odstępowania od wykonywania wyroków dotyczących kłamstw historycznych.

 

Autor: L. Tekielski
Redakcja: K. Piasecka

Więcej w wyrok, Lech Obara, ZDF, Nasze matki
Zapadł wyrok w sprawie śmiertelnego porażenia prądem

Przed sądem w Elblągu zapadł wyrok w sprawie śmierci mężczyzny, który zginął podczas próby rozbiórki starego transformatora. Do tragedii doszło w 2018 roku w Morągu. Kamil...

Zamknij
RadioOlsztynTV