Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prace archeologiczne Tannenberga wstrzymane. Burmistrz nie chce posądzeń o propagowanie nazizmu

Ratusz w Olsztynku. Fot. Ł. Węglewski

Burmistrz Olsztynka zdecydował, że nie będzie badań archeologicznych ruin pomnika Tannenberg-Denkmal. Pomysł prac  nad renowacją obiektu  zdobył najwięcej głosów spośród wszystkich tegorocznych projektów finansowanych z budżetu obywatelskiego.

Ruiny, które były częścią mauzoleum Hindenburga zgodnie z projektem złożonym do olsztyneckiego budżetu obywatelskiego, miały zostać zbadane, a docelowo miał tam powstać park historyczny. Wątpliwości wzbudziło, czy zwycięski projekt nie propagowałby totalitaryzmu.

Po miesiącach sporów między urzędem miasta a społecznikami zapadła decyzja, że prace archeologiczne nie będą prowadzone. Burmistrz Olsztynka Artur Wrochna powołał się na opinie instytucji, które oceniały, czy prace wokół pomnika nie są już propagowaniem totalitaryzmu. Według tych opinii, takie prace w Olsztynku nie powinny być prowadzone, bo mogą być moralnie dwuznaczne.

Pomysłodawcom projektu zależało na upamiętnieniu historycznego miejsca w Olsztynku. Pieniądze, które były przeznaczone na zwycięski projekt – 100 tysięcy złotych przeznaczone zostaną na kolejny projekt – ścieżkę pieszo-rowerową do plaży.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

Autor: A.Skrago
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, badania, budżet obywatelski, pomnik, Tannenberg
Nie będzie badań archeologicznych w dawnym Mauzoleum Hindenburga w Olsztynku

Władze miasta uznały, że "byłoby to moralnie dwuznaczne i mogłoby zostać uznane za propagowanie faszyzmu". Projekt "Odkrycie tajemnic pomnika Tannenbergu" został wybrany w olsztyneckim budżecie obywatelskim....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV