Nie będzie badań archeologicznych w dawnym Mauzoleum Hindenburga w Olsztynku
Władze miasta uznały, że „byłoby to moralnie dwuznaczne i mogłoby zostać uznane za propagowanie faszyzmu”.
Projekt „Odkrycie tajemnic pomnika Tannenbergu” został wybrany w olsztyneckim budżecie obywatelskim. Zakładał przeprowadzenie w tym roku prac archeologicznych w miejscu, w którym znajdował się kiedyś Tannenberg-Denkmal, czyli mauzoleum marszałka Paula von Hindenburga. Celem planowanych prac miało być odkrycie, udokumentowanie i zabezpieczenie ostatnich niezniszczonych elementów niemieckiego pomnika.
Zdaniem pomysłodawców projektu, pozwoliłoby to w przyszłości uporządkować i zrewitalizować zaniedbany obecnie obszar po dawnym mauzoleum i zaplanować stworzenie tam parku historyczno-kulturowego.
Burmistrz Olsztynka Artur Wrochna podjął w tym tygodniu decyzję o rezygnacji z realizowania tego projektu. Wcześniej zwrócił się o opinie do wielu instytucji, w tym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Pamięci Narodowej, władz województwa i historyków. Wszystkie były negatywne.
Odsłonięty w 1927 roku pomnik Tannenberg-Denkmal miał upamiętniać niemieckie zwycięstwo i żołnierzy poległych w 1914 roku w bitwie z armią carską pod Tannenbergiem w Prusach Wschodnich. W ówczesnej niemieckiej propagandzie bitwa miała być rewanżem za porażkę pod Grunwaldem.
Autor: PAP
Redakcja: KPiasecka/BSChromy