Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Pozostali w zbiorowej pamięci Polaków. Na Warmii Mazurach oddano hołd Żołnierzom Niezłomnym
Po latach zapomnienia pamięć o nich jest stopniowo przywracana. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wojewódzkie obchody tego święta odbyły się w Piszu.
Jak wyjaśnił historyk IPN Waldemar Brenda, Narodowy Dzień Pamięci ma nam przypominać o tych wszystkich, którzy po wejściu Armii Czerwonej nie złożyli broni i walczyli o wolna Polskę.
„Ówczesna władza skazała ich na zapomnienie” – mówił wojewoda Artur Chojecki. Dzięki temu, że przetrwali w sercach bliskich pamięć o nich doczekała wolnej Polski. Zawdzięczamy im wolną Polskę.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony od 2011 roku. Święto ustanowiono z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek
Uroczystości upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia zorganizowano także w Elblągu i innych miastach regionu.
Przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego złożono kwiaty i zapalono znicze. Wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski przypomniał, że współczesny patriotyzm wynika z pamięci o bohaterach z przeszłości.
Pamiętamy o naszych bohaterach, czy to o Żołnierzach Wyklętych, czy Niezłomnych. Nasz patriotyzm czerpiemy z ich życiorysów
Świętujemy pamięć żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia i oddajemy im hołd i szacunek za to co starali się zrobić dla naszego kraju i narodu
– podkreślił Ireneusz Ziemiński, prezes elbląskiego koła Niezależnego Związku Żołnierzy AK.
Jak podkreśliła elbląska dziennikarka i historyk Grażyna Wosińska, były to osoby tworzące niepodległościowe podziemie oraz walczące z komunizmem
Powinniśmy o nich pamiętać dlatego, że walczyli o wolność i to w bardzo trudnej sytuacji. Z jednej strony zakończyła się okupacja niemiecka (…) z drugiej rozpoczęła się okupacja sowiecka. Oni nie poddali się, tylko walczyli nadal. Stawali w obronie cywilnej ludności przed kontyngentami, które zniszczyłyby Polaków i doprowadzili do śmierci głodowej.
Autor: J. Sulecki
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy