Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzieli ich czas, ale łączą tradycje. Żołnierze WOT oddają hołd Żołnierzom Wyklętym

Fot. 4W-MBOT

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z województwa warmińsko-mazurskiego kultywują pamięć o wybitnych postaciach związanych z walką o niepodległą Polskę. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

– Są naszą inspiracją – mówi dowódca 45 Olsztyńskiego Batalionu Lekkiej Piechoty, podpułkownik Tadeusz Barszczewski.

Jestem dumny, że to właśnie Izydor Bukowski ps. “Burza” jest patronem mojego batalionu. Wyznaczenia na patrona tak wybitnej postaci to ukłon w stronę wszystkich Żołnierzy Wyklętych. “ Burza” był żołnierzem odważnym, walecznym i całym sercem oddany Polsce. Takich postaw uczę moich żołnierzy.

00:00 / 00:00

Dodajmy, że 4 Warmińsko-Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej imienia kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga, pseudonim „Szczerbiec” tworzą również bataliony w Giżycku, Morągu i Braniewie. Ich patronami są podporucznicy: Kazimierz Chmielowski pseudonim „Rekin”, Stanisław Ball pseudonim „Sowa” oraz Henryk Wieliczko – „Lufa”.

Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Niebojewska

Uczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych. Program uroczystości w regionie

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Rodzina i patriotyzm na muralu w Olsztynku. „To sposób na wychowanie młodego pokolenia”

Wyjątkowy mural ozdobił frontową ścianę Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynku. Przedstawia patrona szkoły - rotmistrza Witolda Pileckiego z żoną i dwójką dzieci. Malowidło powstało na...

Zamknij
RadioOlsztynTV