Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Posłowie z regionu o najważniejszych wydarzeniach mijającego roku

Fot. P. Getka

Najważniejsze wydarzenia mijającego roku i odrzucenie sprawozdania finansowego jednej z partii – było tematem Porannych Pytań Radia Olsztyn. Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli posłowie: Iwona Arent i Marcin Kulasek.

Państwowa Komisja Wyborcza wie co robi – tak o odrzuceniu przez PKW sprawozdania partii Polska 2050 za 2021 rok mówiła w Porannych Pytaniach posłanka PiS Iwona Arent. Pełnomocniczka PiS w okręgu olsztyńskim zaznaczyła, że jej partia nie miała nigdy takich kłopotów, ale innym partiom takie rzeczy się przydarzały.

To nie pierwszy raz kiedy zostaje odrzucone sprawozdanie jakiejś partii politycznej. Pamiętam, że kilka lat temu takie kłopoty miało PSL i po odrzuceniu sprawozdania z działalności nie dostali subwencji.

Relacje każdej partii z PKW wymagają wyjątkowej staranności i uwagi – podkreślił poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek.

Nie chce oceniać praktyki ani działania PKW, ani też partii pana Hołowni. Informacja o zerowych wpływach na konto może budzić zdziwienie. Rozumiem jednak, że pan Hołownia skupił się na działalności stowarzyszenia. Wiele nowych partii ma problemy ze sprawozdawczością finansową, tak było m.in. z Nowoczesną.

Polska 2050, choć została wpisana do ewidencji partii w marcu 2021 roku złożyła sprawozdanie, z którego wynika, że w całym roku nie otrzymała żadnych pieniędzy, darowizn i wartości niepieniężnych. Szymon Hołownia zapowiedział, że partia odwoła się do Sądu Najwyższego.

Goście Porannych Pytań Radia Olsztyn pokusili się o krótkie podsumowanie mijającego roku.

W kończącym się 2022 roku najważniejszym wydarzeniem było otwarcie przekopu przez Mierzeję Wiślaną – powiedział poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek. Na plus wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej zaliczył także powrót wojska do regionu.

Mieszkańcy pamiętają jak po wojnie w Ostródzie aż do lat 80. XX wieku stacjonował pułk pancerny. Potem w mieście był ośrodek szkolenia czołgów, niestety zlikwidowany w 2011 roku. W sierpniu – z związku z obchodami Wojska Polskiego – minister Błaszczak zapowiedział utworzenie dodatkowej brygady w ramach 16. Dywizji Zmechanizowanej, której dowództwo mieści się w Olsztynie.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Iwona Arent uważa, że powrót wojska do regionu jest najważniejszym wydarzeniem kończącego się roku.

Serdecznie dziękuje posłowi Marcinowi Kulaskowi – jako konstruktywnej opozycji – ponieważ wymienił te sukcesy, które dzięki programowi rządu PiS były możliwe. Wojsko, które było w regionie likwidowane za rządów Donalda Tuska wraca na Warmię i Mazury.

Minister Obrony Narodowej zapowiedział, że w Ostródzie będzie stacjonował batalion czołgów K2 Black Panther. Czołgi te już trafiły na wyposażenie żołnierzy z Morąga, będą także w Braniewie. 11. Mazurski Pułk Artylerii zostanie przekształcony w 1. Mazurską Brygadą Artylerii, a żołnierze z Węgorzewa już otrzymali nowoczesne armatohaubice K9.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za K. Kaszubski

Więcej w wojsko, finanse, PiS, armia, przekop, Iwona Arent, Mierzeja Wiślana, pkw, lewica, Marcin Kulasek
Prawie pół tysiąca jednostek przeprawiło się przez kanał na Mierzei Wiślanej

Do połowy grudnia przez Kanał Żeglugowy na Mierzei Wiślanej przeprawiło się 467 jednostek. Z kanału, który jest dostępny od trzech miesięcy skorzystały obok polskich jednostek także...

Zamknij
RadioOlsztynTV