Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Posłanki partii Razem protestowały w regionie przeciwko ministrowi i budowie ważnej drogi

Fot. TT Razem Warmińsko-Mazurskie

O polityce i bieżących sprawach na łonie natury – w parku centralnym w Olsztynie – liderzy partii Razem rozmawiali podczas spotkania otwartego z członkami i sympatykami. Do Olsztyna przyjechały trzy posłanki tej partii w ramach objazdu wszystkich okręgów w kraju.

Podczas spotkania zbierane były podpisy pod obywatelskim wotum nieufności dla ministra edukacji i szkolnictwa wyższego Przemysława Czarnka. Posłanka Magdalena Biejat wyjaśniała, że „pod przykrywką wakacji minister Czarnek wprowadza zmiany, które są szkodliwe dla polskiej szkoły”:

Jest ogromny opór społeczny przeciwko tym tzw. reformom i chcemy, by ten opór wybrzmiał. Chcemy złożyć w Kancelarii Premiera całą listę podpisów i pokazać, że nie tylko partie opozycyjne w Sejmie protestują, ale też rodzice, nauczyciele i młodzież. Dlatego ta zbiórka podpisów, która będzie trwała do końca wakacji.

00:00 / 00:00

Do sprawy odniosła się warmińsko-mazurska posłanka PiS Iwona Arent, zdaniem której to bezzasadne zarzuty:

Robią polityczną propagandę, bo w najbliższym tygodniu i tak będzie rozpatrywane wotum nieufności wobec ministra Czarnka. Minister Czarnek jest bardzo dobrym ministrem. Dba o to, żeby w polskiej szkole nauczać dobrych rzeczy, patriotyzmu, ale także szacunku dla Polski  i drugiego człowieka.

00:00 / 00:00

W środę w Sejmie odbędzie się głosowanie nad wotum nieufności dla ministra Przemysława Czarnka, a wniosek w tej sprawie złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Wcześniej posłanki partii Razem gościły w Mikołajkach, gdzie wspierały protestujących. Chodziło o ostatecznie wybrany wariant modernizacji drogi krajowej nr 16 między Mrągowem a Ełkiem. Parlamentarzystki spotkały się z mieszkańcami i aktywistami z akcji „Ratujmy Mazury”. Posłanka Paulina Matysiak wystosowała w tej sprawie dwie interpelacje i zapowiada kolejne działania:

Czy będą uwzględnione też postulaty mieszkańców tych terenów, którzy nie wiedzą, jak będzie wyglądało ich przyszłe życie? Do tej pory nie było robionych żadnych badań, żadnych analiz wpływu na życie społeczne w miejscach, gdzie teraz żyją z agroturystyki. Czy w te miejsca będą przyjeżdżali turyści, jeżeli niedaleko będzie bardzo ruchliwa i hałaśliwa droga?

00:00 / 00:00

Posłanki rozważają pismo do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, bo jak tłumaczą nikt nie zrobił badań ukazujących skutki społeczne przebiegu tej drogi. A chodzi o mieszkańców prowadzących w tym miejscu agroturystykę, którzy obawiają się odpływu turystów z powodu hałaśliwej drogi.

Do sprawy odniósł się były wiceminister infrastruktury i szef olsztyńskich struktur PiS Jerzy Szmit. Przypomniał, że obecnie analizowany wariant szesnastki został wybrany spośród 42 propozycji.

My myślimy również o ludziach, którzy prowadzą swoje interesy, również agroturystykę – będzie to większa szansa na pozyskanie klientów. Dziwię się partii Razem, która odwołuje się do lewicowych wartości, które mówią o równości szans. (…)

– mówił Szmit.

00:00 / 00:00

Jego zdaniem należy modernizować drogi w naszym regionie, by umożliwić turystom komfortowy dojazd, a tym samym wesprzeć lokalnych przedsiębiorców i właścicieli agroturystyki.

W sprawie zatwierdzenia wybranego wariantu drogi nr 16 z Mrągowa do Ełku obecnie trwają konsultacje między Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w protest, DK-16, minister edukacji, posłanka, posłanki, wotum nieufności, modernizacja drogi, interpelacje
Mieszkańcy protestują, władze ustępują. Co dalej z obwodnicą wschodnią?

Władze Elbląga odstępują od prac nad koncepcją budowy obwodnicy wschodniej, która według pierwotnych planów miałaby ingerować w las miejski Bażantarnia. Staje się tak pod naciskiem mieszkańców,...

Zamknij
RadioOlsztynTV